Klimatičtí aktivisté z hnutí Just Stop Oil poničili Stonehenge oranžovou barvou. ‚Hanba,‘ napsal Sunak

Aktivisté z hnutí Just Stop Oil postříkali kamenný kruh Stonehenge oranžovou barvou, a to den předtím, než se u památky shromáždí davy lidí kvůli letnímu slunovratu. V tiskové zprávě hnutí žádá budoucí britskou vládu, aby se zavázala spolupracovat s ostatními vládami a dohodla se na spravedlivém plánu na ukončení těžby a spalování ropy, plynu a uhlí do roku 2030. Protestující byli dva. Podle SkyNews se jedná o 21letou studentku a 73letého muže.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oficiální účet památky na sociální síti X popsal incident jako „extrémně znepokojivý“. „Stonehenge je chráněn zákonem o starověkých památkách a jeho poškození je trestným činem. Na kamenech roste také několik vzácných druhů lišejníků, které jsou rovněž chráněny. Dá se čekat trest odnětí svobody,“ píše oficiální účet Stonehenge.

Ekologické hnutí uvedlo, že na kameny nastříkali oranžovou barvu, kterou „brzy smyje déšť“, protože je z kukuřičné mouky.

Aktivisté byli dva, 21letá studentka Oxfordské univerzity a 73letý muž z Birminghamu. Akci provedli okolo středečního poledne, uvádí web SkyNews. Oficiální účet památky potvrzuje, že kvůli podezření z poničení Stonehenge byly zatčeny dvě osoby.

K incidentu už se vyjádřil také britský premiér Rishi Sunak, který na sociální síti X označil hnutí Just Stop Oil za „hanbu“.

„Dokud nebudou světoví lídři jednat, aby nás chránili, budou příznivci hnutí Just Stop Oil ve spolupráci s dalšími mezinárodními skupinami podnikat přiměřené kroky, které jsou nezbytné k vytvoření tolik potřebného politického tlaku,“ píše v tiskové zprávě Hnutí Just Stop Oil.

edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme