Klimecký k soudu v kauze MUS opět nepřišel, soud zamítl jeho žádost o přerušení procesu

U švýcarského federálního soudu začala druhá část soudního procesu s bývalými manažery Mostecké uhelné. Konkrétně s trojicí, která v květnu k soudu nedorazila – dnes přišel 82letý Belgičan Jacques de Groote a Antonín Koláček. Třetí muž, Oldřich Klimecký, se opět nedostavil a soud zamítl jeho žádost o přerušení líčení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Koláček a advokát Pavel Kavínek se dostavili k druhé části procesu v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti ve švýcarské Bellinzoně

Antonín Koláček a advokát Pavel Kavínek se dostavili k druhé části procesu v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti ve švýcarské Bellinzoně | Zdroj: ČTK

Dvojice Čechů, Antonín Koláček a Oldřich Klimecký, svou nepřítomnost u květnového stání nevysvětlila ani vlastním právníkům. Belgičan Jacques de Groote se omluvil kvůli vysokému věku, přestože u soudu působí velmi čiperně.

Z dvojice obviněných Čechů dnes přijel pouze Antonín Koláček. Před jednáním tvrdil, že se na proces těší. „Těším se na něj, mám plnou důvěru ve švýcarské soudce a věřím, že rozhodnou spravedlivě,“ řekl Koláček, který se cítí nevinný. Svou nepřítomnost v květnu vysvětlil tím, že předvolání k soudu bylo napsáno tak, že si myslel, že si může vybrat ze dvou termínů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s bývalými manažery Mostecké uhelné sleduje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda

Oldřich Klimecký nedorazil ani tentokrát. Jeho právník soudu vysvětlil, že se jeho klient stará o nemocnou manželku a nemůže odjet z Česka. Lékařskou zprávu, která by potvrdila tuto verzi, ale soudu nepředal.

Právník Klimeckého proto žádal o odročení procesu, protože se jeho klient nemůže hájit před soudem. Vznášel i řadu dalších argumentů, proč by mu měl soud vyhovět – například proto, že Klimecký dlouho neměl švýcarského právníka a tak prý nevěděl jak postupovat. Pokud by soud měl pokračovat bez něj, prý by poškodil jeho práva.

Stání zástupkyně se proti takovým tvrzením ohradila, podle ní už bylo času dost a Klimecký pouze nespolupracuje. Obžalovaní sice mají podle švýcarského práva nárok na náhradní termín, ale pokud nedorazí ani podruhé, mohou být souzeni v nepřítomnosti.

Tříčlenný senát nakonec jeho žádost o odročení procesu zamítl. Zdůvodnil to tím, že první informaci o vyšetřování dostali podezřelí už v roce 2008 a během pěti let Oldřich Klimecký opakovaně odmítal spolupracovat a zdá se, že jde z jeho strany o úmysl. Souzen bude prozatím v nepřítomnosti, soudci ho ale přesto chtějí vyslechnout a doufají, že se Klimecký dostaví. U procesních záležitostí není jeho přítomnost nutná.

Rozkrývání kauzy začne koncem června

Soud v květnu rozdělil jednání na dvě části. Tento týden se budou opět projednávat jen procesní záležitosti s druhou polovinou obžalovaných. Jde o formální část procesu, na rozkrývání samotné podvodné privatizace dojde až koncem června. Soudce chce 24. června oba rozdělené procesy opět spojit a pak teprve začít s dokazováním a výslechy svědků.

Obvinění koupili Mosteckou uhelnou za její vlastní peníze a poté údajně falšovali účetnictví tak, aby nebylo nic poznat. Švýcarská prokuratura celkový objem trestné činnosti spočítala na 26 miliard korun, České republice vznikla škoda přes 3 miliardy korun.

Ve spisu je zdokumentována i korupce, která míří ke zvláštnímu fondu ČSSD ve výši 175 milionů korun, ke kterému měl mít přístup tehdejší marketingový manažer strany Jiří Martínek.

Obžalovaným hrozí kromě finančních postihů až 10 let vězení.

Ondřej Bouda, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme