Klobásy, rachejtle a svařák. Vánoční trhy v polské Wroclawi nabízí pohodu i kýč

Ve vzduchu se mísí vůně opékané klobásy, svařeného vína a rachejtlí odpálených na chodníku neposednými teenagery. Stánek se tlačí vedle stánku, na pozadí barokních štítů hlavního historického náměstí se vyjímá pestrobarevná světelná vánoční výzdoba. To je atmosféra trhů v polské Wroclavi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě klobás a vaflí mohou příchozí ochutnat i tradiční bigos

Kromě klobás a vaflí mohou příchozí ochutnat i tradiční bigos | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

„Večer o víkendu je tu tolik lidí, že si až kladu otázku, jestli jarmark není tak trochu obětí vlastního úspěchu. A nejsem sám,“ popisuje atmosféru zpravodaj ČRo Vít Pohanka.

„S malými dětmi je to trochu složitější výprava. Je lepší sem vyrazit ve všední den než o víkendu. Ale i tak si to kluk užil. Byly vafle, teď má balón, chtěl by všechno,“ říká elektrotechnik Maciej, který bydlí nedaleko města. Na tradiční trhy vyrazil s pětiletým synkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvánoční Wroclaw láká na atmosféru i nízké ceny. Více podrobností v reportáži zpravodaje ČRo Víta Pohanky

Nicméně atmosféra je tady taková, jakou byste čekali a jakou byste chtěli zažít. I proto na jarmark přijíždí rok od roku víc turistů.

„Mám pocit, že letos je jich tady výjimečně hodně,“ dodává Maciej.

Na mnoha stáncích jsou nápisy v němčině. „Tu tady kupodivu neslyším, ale nemusel jsem chodit po rynku dlouho, než ke mně dolehla francouzština,“ přibližuje zpravodaj ČRo.

Paní Angelina přiletěla do Wroclawi z Paříže s manželem a dvěma dětmi.

„Moc pěkné je náměstí a to osvětlení. Hezky si to užíváme, jsme tady prostě na hezkém předvánočním víkendu, na vánočních trzích,“ pochvaluje asi francouzská turistka Angelina.

Wroclawský rynek zdobí vánoční osvětlení | Foto: Vít Pohanka

Proč nevyjela třeba do Norimberku? Z Francie by to bylo blíž.

„Protože tady byla loni moje švagrová a doporučila mi to, je tady moc hezky,“ vysvětluje.

Wroclaw má pro turisty ze západní Evropy jednu přednost.

„Je levnější než německý Norimberk nebo Vídeň v Rakousku. Podobné je to v Krakově. Obě města jsou tak trochu směsí autentické předvánoční atmosféry a kýče. Z Čech a Moravy je to sem ale co by kamenem dohodil. Ovčí sýr, tradiční polský bigos z masa a zelí i opečené klobásy jsou výtečné,“ dodává zpravodaj ČRo Vít Pohanka.

Mezi Čechy roste zájem o adventní výlety. Lákají Vídeň, Drážďany, Wroclaw či Budapešť

Číst článek

Předvánoční obchody se mají v Krakově čile k světu | Foto: Vít Pohanka

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme