Klobouk může nosit kdokoli, říká Rachel Trevor-Morganová. Její kreace sluší i Alžbětě II.

Spojené království je bezesporu světovou kloboukovou velmocí číslo 1. Tradice stará stovky let velí dámám i pánům při různých příležitostech po klobouku sáhnout. Díla ze salonu londýnské kloboučnice Rachel Trevor-Morganové nosí už několik let královna Alžběta II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. ráda nosí klobouy od Rachel Trevor-Morganové. Na snímku je panovnice s princem Filipem | Zdroj: Reuters

Napařovací žehličky formující látku do požadovaných tvarů, desítky špendlíků a stres z mimořádných objednávek – to je každodenní chleba mimořádně sympatické klouboučnice Rachel Trevor-Morganové.

Její model si Alžběta II. poprvé posadila na hlavu v roce 2006. „Kontaktovala mě osobní asistentka královny Angela Kellyová a zeptala se mě, jestli by mě zajímala možnost dělat klobouky pro Její Veličenstvo,“ vzpomíná Morganová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Královskou kloboučnici Rachel Trevor-Morganovou navštívil s mikrofonem ČRo zpravodaj Jiří Hošek

„A já řekla: ano. Za půl hodiny už byla tady v předváděcí místnosti a potom jsem měla dodat nějaké návrhy,“ dodává. Ať už pro dostihy v Ascotu nebo pro jiné příležitosti prý Její Veličenstvo nemívá žádné zvláštní požadavky.

„Královna chce, aby ji lidé viděli, a tak nepřicházejí moc v úvahu opravdu velké klobouky. Pak musíme brát ohled snad už jen na praktické záležitosti, jako je nastupování do auta. Panovnice musí mít takový klobouk, aby tento úkon zvládla důstojně,“ směje se Rachel, která se láskou ke kloboukům infikovala už v dětství od své maminky. Ta prý oslňovala elegantními modely každou neděli návštěvníky kostela.

Královská svatba inspirací

„Britská královská rodina toho pro nošení klobouků udělala strašně moc. Obrovský dopad na celý ostrovní kloboučnický průmyslu měla královská svatba Williama a Kate před pár lety. Tam měli klobouk snad všichni a lidi to, myslím, velmi inspirovalo,“ říká Rachel Trevor-Morganová.

Britská královská rodina toho pro nošení klobouků udělala strašně moc, říká Rachel Trevor-Morganová | Foto: Reuters

Rachel Trevor-Morganová smutně přiznává, že dny, kdy byl klobouk nedílnou součástí zevnějšku, se už nejspíš nikdy nevrátí. Dnes je k nošení klobouku potřeba jistá míra statečnosti.

„Myslím si, že kdokoli může nosit klobouk, že by se něco našlo pro každého. Spousta lidí mi říká, že jim klobouky nesluší. Podle mě to je stav mysli."

„Oni jen nejsou zvyklí koukat se na sebe s pokrývkou hlavy. Záleží ale na typu klobouku. Malý, decentní kus může krásně doplnit oblečení, zatímco výrazným kloboukem vysíláte silné poselství,“ míní Rachel Trevor-Morganová.

K britské panovnici klobouky neodmyslitelně patří | Foto: Reuters

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme