V Gdaňsku znovu strhnou sochu kněze viněného ze sexuálního zneužívání, změní se i název náměstí

Zastupitelé severopolského Gdaňsku ve čtvrtek rozhodli o odstranění pomníku kontroverzního kněze Henryka Jankowského, název změní i Jankowského náměstí a kněz přišel i o čestné občanství města. Farář, který zemřel v roce 2010, byl znám aktivitami v protikomunistickém hnutí Solidarita, čelil ale i nařčením, že zneužíval nezletilé chlapce a dívky. Sochu kněze na konci února strhli aktivisté, krátce poté byla obnovena.

Gdaňsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sochu kněze Jankowského strhli na konci února aktivisté, poté byla obnovena | Foto: Agencja Gazeta/Bartek Sabela | Zdroj: Reuters

„Kvůli objevujícím se novým a dosud neznámým informacím týkajícím se života kněze Henryka Jankowského, které házejí nové světlo na některé jeho činy a chování, zastupitelstvo ztratilo důvěru v bezúhonnost čestného občana Gdaňsku a tohoto titulu ho zbavuje,“ stojí podle agentury PAP ve schváleném usnesení. Prošlo také odstranění sochy a změna názvu náměstí.

Za stržený pomník v Gdaňsku obžalovala polská prokuratura tři aktivisty. Hrozí jim až pět let vězení

Číst článek

Pro hlasovali zastupitelé celostátní opoziční Občanské koalice a strany Všechno pro Gdaňsk, zástupci konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) se hlasování neúčastnili. Předseda zastupitelského klubu PiS Kacper Płażyński žádal svolání vyšetřovací komise.

Podle nově zvolené primátorky města Aleksandry Dulkiewiczové má město na odstranění pomníku 30 dní.

Henryk Jankowski byl blízkým spolupracovníkem předáka Solidarity Lecha Wałęsy, později se s ním však rozešel. Po roce 1989 byl kritizován za kontroverzní kázání, při nichž padaly rovněž antisemitské výroky.

Některým církevním představitelům se nelíbila ani jeho touha po luxusu a s ní spojené podnikání. Kvůli svým výrokům byl v roce 2004 zbaven úřadu farního kněze gdaňského kostela svaté Brigity.

Podezření ze zneužívání

Státní zastupitelství vyšetřovalo podezření, že sexuálně zneužíval nezletilého kostelního sboristu, vyšetřování ale bylo zastaveno. Jankowski zemřel v roce 2010 ve věku 74 let.

Osm let po jeho smrti vyšel v liberálním deníku Gazeta Wyborcza článek „Tajemství svaté Brigity“, který popisoval podezření o sexuálním zneužívání dětí. Po publikaci se přihlásily další údajné oběti, mimo jiné Michał Wojciechowicz, kterého měl Jankowski sexuálně zneužívat v 80. letech.

Wojciechowicz žádal odstranění pomníku kněze v Gdaňsku, ten nakonec strhli na konci února aktivisté. Muži sochu strhli v den, kdy papež František ve Vatikánu zahájil summit představitelů katolické církve o boji proti zneužívání dětí a mladistvých.

Muže o den později obžalovala prokuratura. Aktivistům, kteří svůj čin chápou jako symbolický, hrozí až pět let ve vězení.

Sochu Jankowského na původní místo vrátili dělníci z gdaňských loděnic. Obnova pomníku se odehrála i přes nesouhlasné stanovisko gdaňské radnice.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme