Kněz Konrad Hejmo zůstane v Itálii

Polský dominikán Konrad Hejmo, obviněný ze spolupráce s komunistickými tajnými službami, se do Polska nevrátí. Pravděpodobně zůstane v některém z klášterů v Itálii. Hejmo se však chystá zažalovat šéfa Institutu národní paměti Leona Kierese za zveřejnění jeho spisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konrad Hejmo a Jan Pavel II. | Foto: www.wlochy.it

Polská veřejnost sleduje s velkým zájmem případ otce Hejma, který byl podle Institutu národní pamětí dlouhodobým aktivním spolupracovníkem tajné služby a rozvědky Polské lidové republiky. Pohyboval se v blízkosti zesnulého papeže Jana Pavla II. a měl na starosti polské poutníky, přijíždějící do Vatikánu z celého světa.

Od 1. června ho dominikánský řád z této funkce odvolal. Podle informací listu Rzeczpospolita ale otec Hejmo v Itálii zůstane. Představený řádu dominikánů Carlos Azpiroz Costa ho pravděpodobně pošle do kláštera nedaleko Říma. Návrat do rodného Polska by podle Costy byl nežádoucí - polská provincie dominikánů je v otázce viny otce Hejma rozdělená, stejně jako katolická veřejnost.

Sám otec Hejmo trvá na tom, že nebyl vědomým spolupracovníkem státní bezpečnosti. Hodlá žalovat šéfa Institutu národní paměti Leona Kierese za to, že zveřejnil obsah spisu, který na něj tajné služby vedly.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme