Kniha amerického historika vyvolala v Polsku rozporuplné emoce

Krakovská prokuratura zahájila vyšetřování v souvislosti s kontroverzní knihou Strach popisující poválečný antisemitismus v Polsku. Někteří odpůrci knihy se domnívají, že autor Jan Tomasz Gross spáchal trestný čin hanobení polského národa. Knížka amerického historika dnes vyšla v polském překladu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha - ilustrační foto | Foto: Comstock Images | Zdroj: AFP

Americký historik polsko-židovského původu Jan Tomáš Gross ve své předchozí knížce Sousedé popsal masakr židovského obyvatelstva v Jedwabnem, kterého se dopustili Poláci v roce 1941. Překlad jeho nové knížky Strach proto v Polsku budí velké emoce.

Historici Grossovi vytýkají jednostranný pohled a připomínají, že na poválečném komunistickém bezpráví se podíleli také Židé, kteří byli ve vedení komunistické strany a tvořili 30 procent příslušníků státní bezpečnosti.

"Neporozumíme polsko-židovským vztahům bez kontextu a ten se týká nastolení komunistického režimu sovětskými, polskými i židovskými komunisty," upozorňuje známý historik Jan Žaryn.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme