Kniha o Česku a Češích Gottland zaujala polské čtenáře

V Polsku se rozdávaly prestižní ceny Niké za literární počin roku. V anketě čtenářů deníku Gazeta Wyborcza, která soutěž spolupořádá, zvítězila kniha Gottland Mariusze Szczygiela. Soubor povídek, úvah a esejů se zabývá různými podobami nejnovější české historie a politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé | Foto: Jan Rosenauer

Knížka Gottland - tedy Gottova země - se snaží rozbít tradiční polské představy o Češích jako o národu, který je knedlíkově dobromyslný, a díky vrozené ohebnosti dějinami proplouvá s poťouchlým úsměvem na rtech. V osudech Jana Procházky, Ludvíka Vaculíka, Tomáše Bati, Marty Kubišové, ale i Karla Gotta nachází Mariusz Szczygiel svou novou pravdu o Češích.

Právě to zřejmě ocenili čtenáři deníku Gazeta Wyborcza. Recenzent listu doporučuje, aby si každý, kdo jede do Čech nejen na pivo, vzal tuto knížku určitě s sebou a nemusí se bát, že v ní najde banality. V popisu současné Prahy jako města peněz, showbyznysu a turistické veteše je Gottland bezkonkurenční, doporučuje Gazeta Wyborcza.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme