Koalice na Ukrajině končí, zemi hrozí předčasné volby

Společná vláda protagonistů takzvané oranžové revoluce na Ukrajině skončila. Její zánik oznámil předseda ukrajinského parlamentu. Premiérka Julija Tymošenková teď musí do měsíce najít nové koaliční partnery, jinak čekají zemi předčasné volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková a premiér Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Oznámení o pádu vládní koalice přišlo právě v okamžiku, kdy ukrajinská premiérka Julija Tymošenková jednala se svým českým protějškem Mirkem Topolánkem, který je na oficiální návštěvě Ukrajiny. "V každé zemi jsou nejrůznější problémy, prožíváme permanentně totéž," reagoval český premiér. Podle něj je ale v zájmu Evropy, aby Ukrajina byla stabilní:

"Pro nás to není dobrá zpráva před českým předsednictvím. My jsme velkým podporovatelem euroatlantických snah Ukrajiny. Během našeho předsednictví by se měla vyjednávat jak asociační dohoda, tak zóna volného obchodu. Z tohoto pohledu si přejeme, aby se ta situace stabilizovala, protože předčasné volby znamenají prodloužení toho ročního martýria, které Ukrajina prožívá."

Na Ukrajině dnes vyvrcholila dlouhotrvající politická krize. V pozadí jsou spory o pravomoci prezidenta i postoj k Rusku během gruzínského konfliktu.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme