Koalice proti IS jedná v Římě. Kerry upozornil na riziko šíření vlivu radikálů v Libyi

V Římě odstartovalo mezinárodní jednání o boji proti takzvanému Islámskému státu (IS). Americký ministr zahraničí John Kerry zdůraznil, že kromě Iráku a Sýrie je třeba zaměřit se i na Libyi, která je vůči radikálním islamistům zranitelná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry na jednání koalice proti Islámskému státu v Římě

Americký ministr zahraničí John Kerry na jednání koalice proti Islámskému státu v Římě | Zdroj: Reuters

Jednání v Římě se účastní zástupci 23 zemí, které patří do mezinárodní koalice pro boj proti takzvanému Islámskému státu.

„Tato schůzka je důležitá hlavně kvůli naší zodpovědnosti. Rozhodně tu nejsme, abychom se chlubili úspěchy. Jsme tu kvůli zhodnocení naší strategie, kvůli novým návrhům. Jsme tu proto, abychom mluvili o tom, co můžeme udělat lépe,“ uvedl americký ministr zahraničí John Kerry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání koalice proti Islámskému státu v Římě přiblížil redaktor ČRo Matěj Štýs

Schůzka je důležitá i proto, že v Ženevě naplno začaly mírové rozhovory, jichž se účastní syrská vláda i zástupci opozice, což by ve finále mělo přispět k účinnějšímu boji proti radikálům.

Podle Kerryho je nejdůležitější znovu získat území, která Islámský stát zabral v Sýrii a Iráku. Upozornil však zároveň na rostoucí vliv radikálů například v nestabilní Libyi. Ta má velké ropné zásoby, ke kterým by se Islámský stát mohl chtít dostat.

Většina příjmů IS ještě donedávna plynula právě z prodeje ropy, kterou získává v Sýrii a Iráku. Úkolem aliance tedy bude omezit tento vliv.

Jako velký problém Kerry zmínil i ekonomické dopady konfliktu. Ztráty kvůli bojům v Iráku a Sýrii nebo teroristickým útokům postihly zejména turistický ruch.

Lidé se bojí cestovat do oblastí, kde Islámský stát nebo skupiny s ním sympatizující hrozí útoky. To je třeba případ Egypta, který se potýká s výrazným poklesem turismu.

ČRo, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme