Koalice proti terorismu sílí

Americký prezident George Bush se při své návštěvě FBI postavil za umožnění rozsáhlého nahrávání telefonických rozhovorů a posílení pravomocí při zatýkání podezřelých osob. Jak vysvětlil, je to účinné ve válce proti terorismu. Spojené státy přejmenovaly název odvetné válečné operace, která má být odvetou za atentáty na New York a Washington z 11. září. Původní název "Operace nekonečná spravedlnost" změnily na "Operace trvalá svoboda". Česká republika je připravena poskytnout spojencům pomoc, o kterou ji NATO požádá. Na svém zasedání se na tom shodla Bezpečnostní rada státu. Česká vláda zatím v souvislosti s chystanou odvetou za teroristické útoky na USA neobdržela od svých spojenců z NATO žádnou oficiální žádost o pomoc. Všechna bezpečnostní opatření po teroristických útocích rada ponechala v platnosti. Britský premiér Tony Blair prohlásil, že pokud afghánské vládnoucí hnutí Taliban nevydá islámského radikála Usámu bin Ládina, nastane "vojenský konflikt".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinářům v Londýně také řekl, že mezinárodní koalice proti terorismu neslábne, naopak sílí. Blair dále prohlásil, že Taliban bude pro Británii nepřítelem, jestliže bin Ládina nevydá."Odmítá-li afghánský režim učinit to, co mu bylo řečeno, že musí učinit, stanou se nepřátelé našich přátel našimi nepřáteli."

Blair dále prohlásil, že Taliban bude pro Británii nepřítelem, jestliže bin Ládina nevydá. "Odmítá-li afghánský režim učinit to, co mu bylo řečeno, že musí učinit, stanou se nepřátelé našich přátel našimi nepřáteli." Podle pozorovatelů jde o zatím nejsilnější potvrzení britské přímé účasi na případném ozbrojeném zásahu proti teroristům. Britský premiér zároveň poukázal na kritickou situaci v Afghánistánu a okolních zemích, kam v obavách před konfliktem prchají statisíce lidí. Zdůraznil, že členové protieroristické koalice jsou připraveni jim pomoci."Hledáme teď všechny způsoby, abychom udělali všechno pro zajištění dodávek potravin jak uprchlíkům, tak těm, kteří zůstávají v Afghánistánu. To je důležité hlavně s ohledem na to, že během několika příštích týdnů začne v této oblasti sněžit. Navíc pracujeme na dlouhodobých plánech. Už jsme oznámili, že poskytneme dalších 25 miliard liber pro uprchlíky vtomto regionu a v případě nutnosti jsme připraveni udělat ještě více".

Afghánským uprchlíkům se chystají pomoci také Spojené arabské emiráty, které už chystají na svém území stanové tábory. Pákistánu zaslaly také 15 miliónů dyrhamů a vyzvaly mezinárodní společenství, aby hladovějícím afghánským uprchlíkům poskytlo humanitární pomoc.

Francie se připojila ke Spojeným státům a s okamžitou platností zmrazila účty osob a organizací, které jsou podezřelé z terorismu. Jejich přesný soupis bude zveřejněn zítra - konkrétní jména pocházejí ze seznamu zveřejněného americkým prezidentem Georgem Bushem a Evropskou unií. Figuruje na něm i jméno hledaného teroristy Úsamy bin Ládina, který je mimo jiné podezřelý z útoku na Spojené státy.

Také Itálie se rozhodla zmrazit účty osob podezřelých z terorismu. Oznámil to italský ministr financí a hospodářství Giulio Tremonti. Podle něho je italská vláda připravena podniknout kroky k urychlení tohoto procesu. Jedno z navrhovaných opatření by například mohlo umožnit burzovním domům uvalit 48hodinové moratorium na podezřelé obchody. Italská centrální banka už prý požádala italské peněžní ústavy a burzy, aby ji informovaly o podezřelých transakcích.

Francouzští policisté se domnívají, že se jim podařilo odhalit síť islámských extremistů napojených na Usámu bin Ládina. Informoval o tom list Le Monde v souvislosti se zadržením jedenácti lidí podezřelých ze spiknutí proti Spojeným státům. Kvůli přípravě atentátů na americké velvyslanectví v Paříži postupně zadrženo celkem 11 lidí. Vyšetřování spiknutí bylo zahájeno už 10. září, den před tím, než byly spáchány teroristické útoky ve Spojených státech.

Polský ministr národní obrany Bronislaw Komorowski rozhodl o otevření polského vzdušného prostoru pro potřeby amerického letectva. V současnosti ale Varšava nemá signály, že by USA plánovalo jeho využití, informoval Komorowski. Polsko už dříve v souvislosti s teroristickými útoky na New York a Washington svým spojencům v NATO nabídlo všestrannou podporu při protiteroristických úderech armád aliance.

Maďarsko se připojilo k zemím, které umožní Spojeným státům využívat svůj vzdušný prostor a pozemní zařízení při zásahu v Afghánistánu. Rozhodl o tom parlament, který se sešel na žádost vlády k naléhavému zasedání. Maďarsko vstoupilo do NATO v roce 1999 stejně jako Česká republika a Polsko. Aliance po atentátech v USA vůbec poprvé ve své historii použila článku pět Washingtonské smlouvy, ve kterém se hovoří o vzájemné obraně. O situaci po teroristických útocích budou ve čtvrtek v Bruselu jednat ministři obrany.

Interpol vydal na žádost egyptské vlády zatykač na hlavního společníka saúdského teroristy Usámy bin Ládina, Ajmána Zavahrího. Oznámila to agentura Reuters. Podle prohlášení Interpolu je Zavahrí jednou z klíčových osob bin Ládinovy organizace Al-Káida. Ta je viněna z celé řady útoků - k nejznámějším patří útok v egyptském Luxoru v listopadu 1997, atentáty v Keni a Tanzanii proti americkým ambasádám v srpnu 1998 či útok na americký torpédoborec USS Cole loni v říjnu v Jemenu.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme