Koalice v čele se Saúdskou Arábií uzavřela v Jemenu přístavy a letiště

Koalice pod velením Saúdské Arábie reagovala na raketu, která byla v sobotu vypálena z Jemenu a mířila na letiště nedaleko saúdské metropole Rijádu. V pondělí v Jemenu uzavřela přístavy a letiště. Opatření je dle koalice dočasné a nemělo by ohrozit dodávky humanitární pomoci. Informovala o tom agentura AP.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rijádské letiště (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

Podle sdělení armády sestřelila raketu saúdská protivzdušná obrana a zařízení tak nezpůsobilo žádné škody. Provoz na rijádském letišti omezen nebyl.

K odpovědnosti za sobotní incident se přihlásily jednotky jemenských šíitských povstaleckých Húsiů. Jejich televize podle BBC uvedla, že šlo o balistickou raketu dlouhého doletu a cílem bylo mezinárodní letiště u Rijádu.

Korupční čistka v Saúdské Arábii se dotkla i kandidáta na trůn

Číst článek

Sunnitská Saúdská Arábie, která stojí v čele mezinárodní koalice bojující proti rebelům v Jemenu, povstalce z řad Húsiů obvinila z nebezpečné eskalace napětí v regionu a současně obvinila Írán, že jim dodává rakety a další zbraně, což může být vnímáno jako "válečný čin". Teherán obvinění, že povstalcům poskytuje zbraně, dlouhodobě odmítá.

'Agrese a snaha ohrozit sousední státy'

„Role Íránu a jeho velení Húsiů je jasným příkladem agrese a snahy ohrozit sousední státy, což ohrožuje mír a bezpečnost v regionu a ve světě,“ uvedla koalice s tím, že činnost Íránu může vnímat jako vyhlášení války Saúdské Arábii. V prohlášení rovněž stojí, že si Saúdská Arábie vyhrazuje právo přiměřeně na činy Íránu reagovat.

Saúdskoarabské vzdušné síly oznámily zneškodnění raket vystřelených z Jemenu už v minulosti. V červenci například uvedly, že sestřelily raketu, kterou Húsiové vystřelili směrem k Mekce. Sobotní útok byl ale první, při němž byly ohroženy hustě osídlené oblasti u saúdského hlavního města. Rijád je vzdálen od jemenských hranic asi 1000 kilometrů.

Menšinoví Húsíové bojují proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, kterou podporuje koalice v čele s Rijádem. Od března 2015, tedy od intervence koalice arabských zemí, si boje v Jemenu vyžádaly více než 8000 lidských životů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme