Koalice v čele se Saúdskou Arábií uzavřela v Jemenu přístavy a letiště

Koalice pod velením Saúdské Arábie reagovala na raketu, která byla v sobotu vypálena z Jemenu a mířila na letiště nedaleko saúdské metropole Rijádu. V pondělí v Jemenu uzavřela přístavy a letiště. Opatření je dle koalice dočasné a nemělo by ohrozit dodávky humanitární pomoci. Informovala o tom agentura AP.

Rijád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rijádské letiště (ilustrační foto)

Rijádské letiště (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

Podle sdělení armády sestřelila raketu saúdská protivzdušná obrana a zařízení tak nezpůsobilo žádné škody. Provoz na rijádském letišti omezen nebyl.

K odpovědnosti za sobotní incident se přihlásily jednotky jemenských šíitských povstaleckých Húsiů. Jejich televize podle BBC uvedla, že šlo o balistickou raketu dlouhého doletu a cílem bylo mezinárodní letiště u Rijádu.

Korupční čistka v Saúdské Arábii se dotkla i kandidáta na trůn

Číst článek

Sunnitská Saúdská Arábie, která stojí v čele mezinárodní koalice bojující proti rebelům v Jemenu, povstalce z řad Húsiů obvinila z nebezpečné eskalace napětí v regionu a současně obvinila Írán, že jim dodává rakety a další zbraně, což může být vnímáno jako "válečný čin". Teherán obvinění, že povstalcům poskytuje zbraně, dlouhodobě odmítá.

'Agrese a snaha ohrozit sousední státy'

„Role Íránu a jeho velení Húsiů je jasným příkladem agrese a snahy ohrozit sousední státy, což ohrožuje mír a bezpečnost v regionu a ve světě,“ uvedla koalice s tím, že činnost Íránu může vnímat jako vyhlášení války Saúdské Arábii. V prohlášení rovněž stojí, že si Saúdská Arábie vyhrazuje právo přiměřeně na činy Íránu reagovat.

Saúdskoarabské vzdušné síly oznámily zneškodnění raket vystřelených z Jemenu už v minulosti. V červenci například uvedly, že sestřelily raketu, kterou Húsiové vystřelili směrem k Mekce. Sobotní útok byl ale první, při němž byly ohroženy hustě osídlené oblasti u saúdského hlavního města. Rijád je vzdálen od jemenských hranic asi 1000 kilometrů.

Menšinoví Húsíové bojují proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, kterou podporuje koalice v čele s Rijádem. Od března 2015, tedy od intervence koalice arabských zemí, si boje v Jemenu vyžádaly více než 8000 lidských životů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme