‚Kocáb je sluníčkář a ochránce muslimů.‘ Slovenský poslanec se navážel do oceněných, policie u něj provedla razii

Slovenská policie zasahovala u jednoho z poslanců ze strany Mariana Kotleby Lidové strany Naše Slovensko (LSNS). Kriminalisté politika Stanislava Mizíka obvinili z extremismu. Obvinění poslance podle médií souvisí s jeho příspěvkem na sociální síti, kterým kromě jiného upozornil na židovský původ některých osobností, jimž slovenský prezident Andrej Kiska letos v lednu udělil vysoká státní vyznamenání. LSNS se poslance zastala.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marián Kotleba (uprostřed) vedl nyní zakázanou Slovenská pospolitosť - Národná strana Slovenska | Foto: CC BY-SA 4.0, Matúš Tremko

Policie obvinila Stanislava Mizíka kvůli jeho facebookovému statusu. Na začátku ledna na oficiálním stranickém profilu kritizoval prezidenta Andreje Kisku za osoby, kterým udělil státní vyznamenání. Mezi nimi byl třeba režisér Juraj Herz nebo Eva Mosnáková, která přežila holocaust.

Mizík se na Facebooku navážel do jejich židovského původu a prohlásil, že tím Kiska degraduje slovenský národ. Mizík už měl několikrát za svá slova problémy v parlamentu, za hanlivé výroky o Islámu musí zaplatit pokutu tisíc eur. Za nejnovější obvinění by mu mohl hrozit i pobyt za mřížemi.

Berlínská policie postřelila v Kreuzbergu muže. Vyhrožoval policistce zbraní

Číst článek

Mizík na sociální síti mimo jiné napsal, že Kiska „Řád Bílého dvojkříže II. třídy udělil Michaelu Kocábovi - sluníčkáři, ochránci cikánů, muslimů". Jiného oceněného Michala Kaščáka zase poslanec označil za organizátora "zvráceného festivalu Pohoda, kde se propaguje islamismus, homosexualita, sluníčkářství a 'zlé jazyky' tvrdí, že se tam shromažďují 'huliči' trávy a jiných drog."

Vyšetřovatel elitní policejní jednotky obvinil poslance z výroby extremistických materiálů a z hanobení národa, rasy a přesvědčení. Mizíkovi v případě prokázání viny hrozí až několikaleté vězení a mohl by také přijít o poslanecký mandát. Policie také provedla razii v poslancově kanceláři.

Šéf LSNS a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba postup policie kritizoval. „Celý tento zásah byl brutální ukázkou moci, která proti poslancovi zasáhla pouze pro jeho politický názor. Slovenskou republiku ovládl fašistický režim, který se neštítí zneužít silové složky státu k potlačení skutečné opozice," řekl Kotleba.

Poslance na Slovensku od podzimu 2012 nechrání imunita před trestním stíháním. Stíhat je nelze pouze za hlasování a za výroky ve sněmovně.

Slovenská sněmovna tento měsíc odhlasovala pokutu 1000 eur (26 950 Kč) Mizíkovi za jeho loňské výroky v parlamentu, kterými označil islám za satansko-pedofilní dílo ďábla.

Pavlína Nečásková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme