Za padělání směnek v hodnotě 1,73 miliardy korun navrhl prokurátor Kočnerovi a Ruskovi dvacet let

Slovenský prokurátor navrhl soudu tresty 20 let vězení pro kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera i exministra hospodářství a exšéfa soukromé televize Markíza Pavola Ruska v případu padělání směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,73 miliardy korun). Prokurátor to ve středu řekl u soudu při své závěrečné řeči, ve které se rovněž vyslovil pro uložení pokuty 300 000 eur (7,5 milionu korun) Kočnerovi. Zatím není známo, kdy soud vynese verdikt.

Aktualizováno Bratislava/Pezinok (Aktualizováno: 17:05 12. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prokurátor navrhl soudu tresty 20 let vězení pro kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera i exministra hospodářství a exšéfa soukromé televize Markíza Pavola Ruska | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Proplacení zmíněných směnek požadovala i od Markízy jedna z Kočnerových firem. Kočner sám v jiném případu čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Slovenský exministr a bývalý šéf Markízy Pavol Rusko odmítl u soudu obžalobu z objednání vraždy

Číst článek

Rusko podle prokuratury zmíněné směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy.

Rusko dlužné úpisy vystavil jako fyzická osoba a zároveň podepsal za Markízu, která se tak stala ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko jako hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit je by zůstala Markíze.

„Je vyloučeno, aby směnky (v době svého údajného vystavení) existovaly. Nikdo je neviděl,“ řekl u soudu prokurátor Ján Šanta s odvoláním na výpovědi svědků. Dodal, že motivem padělání směnek byly „hamižnost a mamon“ Kočnera poté, co zjistil, že jiní spolumajitelé Markízy dostali za prodej svých podílů v televizi více peněz než Rusko.

Bývalého slovenského ministra Pavola Ruska zadržela policie. Podezírá ho z objednání vraždy

Číst článek

Znalkyně, která zkoumala Ruskovy podpisy na směnkách, dříve u soudu vyjádřila přesvědčení, že jsou až z období po roce 2013.

Advokáti Ruska i Kočnera kromě jiného tvrdili, že v procesu byla porušena práva obhajoby. Stěžovali si, že soud nepředvolal další svědky a znalce a že nebyly prozkoumány všechny listiny, jak to sami navrhovali. Jeden z obhájců také zpochybnil znalecký posudek zmíněné znalkyně.

Rusko se u soudu hájil tím, že vystavení směnek bylo součástí urovnání finančního sporu s Kočnerovou firmou Gamatex v době, kdy byla podle něj ohrožena vysílací licence pro Markízu.

V rámci sporu se Kočner ještě v roce 1998 neúspěšně pokusil převzít kontrolu nad televizi Markíza prostřednictvím pracovníků bezpečnostní agentury. Podle Šanty byl ovšem zmíněný spor urovnán jinou dohodou v hodnotě 80 milionů tehdejších slovenských korun.

Odposlechy z vraždy Kuciaka

Bratislavský okresní soud předloni Ruskovi i Markíze uložil, aby jednu ze zmíněných směnek proplatili, krajský soud ale rozhodování o tomto obchodním sporu po odvolání Markízy loni přerušil. Učinil tak po obvinění Ruska a Kočnera v případu.

‚Konečně budete moje.‘ Šéf slovenského parlamentu si telefonoval s obžalovanou v případu Kuciakovy vraždy

Číst článek

Kontroverzní směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy ze skupiny Central European Media Enterprises, na jejímž převzetí se loni dohodla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Podle dříve uniklých přepisů komunikace z Kočnerova mobilního telefonu se podnikatel snažil získat starší tiskárnu i papír a s Ruskem také koordinoval výpovědi v civilním sporu o proplacení směnek, byť oba v něm stáli na různých stranách.

Přepisy také poukázaly na to, že Kočnerovi v soudním sporu o proplacení jednoho z dlužných úpisů pomáhala již bývalá náměstkyně na slovenském ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská. Někdejší politička Jankovská, které byl po její rezignaci na místo náměstkyně pozastaven výkon soudcovské funkce, kontakty s Kočnerem popřela. Zmíněné informace z Kočnerova mobilního telefonu získala policie při vyšetřování Kuciakovy vraždy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme