Z kodaňské burzy, kterou zachvátil požár, se podařilo zachránit 99 procent uměleckých artefaktů

Z budovy historické burzy v Kodani, kterou v úterý zachvátil požár, se podařilo zachránit 99 procent uměleckých předmětů. Řekl to šéf Dánské obchodní komory Brian Mikkelsen, informovala v sobotu agentura DPA. V pátek začali dělníci odstraňovat lešení, které renesanční budovu ze 17. století obklopovalo kvůli rekonstrukci už před požárem; tyto práce pokračovaly i v sobotu.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřítila se hlavní fasáda historické budovy kodaňské burzy

Příčina požáru kodaňské burzy je zatím nejasná | Foto: Tom Little | Zdroj: Reuters

Renesanční budovu burzy zachvátil v úterý rozsáhlý požár, při němž se zřítila věž a propadla se také část střechy. Ve čtvrtek večer se v postižené části objektu zřítila i hlavní fasáda a spolu s ní spadlo těžké lešení. Příčina požáru je zatím nejasná.

Stalo se to, čeho jsme se obávali, říkají hasiči. Zřítila se hlavní fasáda 400 let staré kodaňské burzy

Číst článek

V budově byly před požárem mimo jiné umělecké sbírky. Podle šéfa Dánské obchodní komory, která budovu vlastní, se naprostou většinu uměleckých artefaktů podařilo zachránit.

Dánská média v úterý zveřejnila řadu záběrů, na kterých lidé vynášeli z renesanční budovy velké obrazy a další předměty, aby je zachránili před plameny.

Zbytky lešení, které obklopovalo burzu, rozebírá nyní několik strojů, práce ale postupují pomalu, neboť stále hrozí nebezpečí zřícení dalšího zdiva, uvedl web dánského rozhlasu DR.

Podle velitele kodaňských hasičů Jakoba Vedsteda Andersena se v noci na sobotu v části budovy znovu rozhořel oheň, podařilo se jej ale rychle dostat pod kontrolu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme