U Kodaně má vzniknout devět umělých ostrovů, nabídnou prostor průmyslu i přírodě

Dánsko chce u své metropole Kodaně vybudovat devět umělých ostrovů s celkovou plochou více než 300 hektarů, které mají sloužit hlavně průmyslu. Místo by tam mělo najít celkem 380 firem. Nové ostrovy mají ale poskytnout značný prostor i přírodě. V plánu jsou také zóny pro volnočasové aktivity, jako například rybaření, cyklistiku nebo potápění. Informuje o tom německý Spiegel.

Kodaň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní město Dánska Kodaň

Hlavní město Dánska Kodaň | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Sestava devíti umělých ostrovů s názvem Holmene se má začít budovat za tři roky, hotovo by mělo být v roce 2030. Záměr musí ještě odsouhlasit parlament. Dořešit se ale musí financování. Ambiciózní projekt má podle prvních odhadů vyjít na desítky miliard dánských korun. Předpokládá se, že velká část investice se vrátí při prodeji jednotlivých pozemků.

Bývalý dánský ministr průmyslu a dnešní šéf Sdružení zaměstnavatelů Brian Mikkelsen označil ostrovy jako budoucí evropské Silicon Valley.

Dánsko už v 90. letech jeden umělý ostrov vybudovalo. Jmenuje se Peberholm a slouží jako opora pro most do Malmö. Za dobu své existence se stal specifickým biotopem, kde žijí vzácné druhy zvířat i rostlin.

sch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme