OBRAZEM: Opravy burzy v Kodani mohou trvat až 10 let. Obrazy zachraňovali před plameny i kolemjdoucí

Kodaňská policie ráno otevřela okolí historické budovy burzy, kterou v úterý zachvátil požár. Na boji s ohněm se podílelo až 120 lidí. Hasiči budou na místě zasahovat nejméně do čtvrtečního rána. Kompletní odhady škod zatím nejsou známé.

Fotogalerie Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z budovy se podařilo zachránit asi 400 uměleckých děl. Některá ale nejspíš v burze zůstala a pravděpodobně je požár poškodil. Na záchraně artefaktů z burzy se podíleli i kolemjdoucí, kteří pomáhali z hořící burzy vynášet obrazy.

Podle dánské Televize TV2 by celková oprava budovy mohla trvat 5 až 10 let. Stát by mohla v přepočtu víc než tři miliardy korun. Při požáru se zřítila 56 metrů vysoká věž, kterou tvořily čtyři propletené dračí ocasy a která byla považovaná za symbol města.

Celkový rozsah škod stále není známý. Na místě dál zasahují hasiči, kteří pomocí jeřábů kontrolují budovu zvenčí a hlídají, aby se plameny znovu nerozhořely. Kodaňská policie dál čeká, až bude vstup do budovy bezpečný, aby v něm mohla začít vyšetřovat, jak k požáru došlo.

Dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen přirovnal neštěstí k požáru pařížské katedrály Notre-Dame, který se stal téměř přesně před pěti lety, konkrétně 15. dubna 2019.

Pětadvacetiletý Mathias popsal svůj dojem pro agenturu Reuters takto: „Nedokážu to vysvětlit. Je to jen budova, ale pro nás Kodaňany tolik znamená. Dokonce i moji rodiče, kteří jsou z jiné části Dánska, mají v obývacím pokoji malou miniaturní figurku Børsenu. Je to opravdu smutné.“

Budova kodaňské burzy byla postavena v 17. století v duchu severské renesance. Nachází se v centru Kodaně a je to oblíbené turistické místo. Před požárem v ní probíhaly rekonstrukční práce, které ji měly vrátit do podoby v době vzniku za vlády dánského krále Kristiána IV., a objekt byl obklopen lešením.

Jiří Klečka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme