Kodaň se kvůli vystěhovanému squatu změnila v bojiště

Dánská policie má za sebou další střety s demonstranty. Skupinky protestující, kteří nesouhlasí s uzavřením squatu v dělnické čtvrti Nörrebro, zapálily v noci na jedné z hlavních silnic barikády. Menší ohně vzplály i na jiných místech Kodaně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouliční nepokoje v Kodani | Foto: AFP

Vystěhovaný squat hlídalo několik stovek policistů, kteří pomocí dodávek rozbíjeli dav protestujících na menší skupiny. Incidenty ale nebyly tak závažné jako o předešlých dvou nocích, kdy se části města proměnily v bitevní zónu.

Po násilných střetech s bezpečnostními složkami, při nichž demonstranti házeli po policistech dlažební kostky, zapalovali auta a zakládali menší ohně, skončilo téměř 650 osob v policejních celách. Policie proti rozvášněnému davu použila slzný plyn.

Protesty proti předání alternativního centra křesťanské kongregaci, která nemovitost koupila, si od čtvrtka vyžádaly asi tři desítky zranění. Naposledy Dánové podobné střety zažili v květnu 1993, kdy policie zahájila palbu do davu demonstrantů protestujících proti výsledkům referenda o vstupu země do Evropské unie.

Budova, kterou by demonstranti chtěli získat zpět, byla postavena v roce 1897 a zpočátku sloužila jako kulturní centrum. V posledních letech se středisko stalo oblíbeným útočištěm především pro anarchisty a levicově orientované skupiny. Koncerty tu ale uspořádalo i několik světových hudebních veličin, včetně Australana Nicka Cavea či islandské zpěvačky Björk.

"Toto místo vždy sloužilo mladým a těm, kteří neměli kam jít, kde bydlet. Teď tu pro ně nic takového není. Vždycky to byla pevnost, kam lidé mohli přijít a přespat," shrnul význam budovy v televizi CNN jeden z demonstrantů. Manifestace sympatizantů s dánskými protestujícími se v minulých dnech konaly také v německém Hamburku, v Norsku, Švédsku a Finsku. Dánská policie proto zpřísnila kontroly na hranicích.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme