Kodaňské divadlo chystá dramatizaci Breivikova manifestu, pozůstalí protestují

Dánské divadlo Caféteatret v Kodani se chystá v létě uvést dramatizaci manifestu norského teroristy Anderse Breivika. To vyvolává ostré reakce v Norsku i v samotném Dánsku. Breivik svůj manifest o 1500 stranách zveřejnil na internetu těsně před útoky v Oslu a na ostrově Utöya, při kterých zemřelo 77 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo na místě pátečního masakru na norském ostrově Utöya | Foto: ČTK/AP, Matt Dunham | Zdroj: ČTK

Zprávy o Breivikovi jsou půl roku po jeho hrůzném činu ještě stále mezi hlavními událostmi, zatímco jeho oběti se už stejnému mediálnímu zájmu netěší.

Největší znepokojení na Breivikovské téma v minulých dnech vyvolala zpráva o tom, že jedno z divadel v dánské Kodani uvede již letos v létě hru založenou na Breivikově obsáhlém extremistického manifestu, jehož psaní bylo součástí příprav hrůzného masakru v centru Osla a na ostrově Utöya vloni v létě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kontroverze, které vyvolává chystané uvedení hry o Andersi Breivikovi, přiblížila z Norska spolupracovnice Emíra Holmeyová

Pozůstalí po obětech jsou v šoku, že něco takového vůbec mohlo někoho napadnout. Hluboce se to dotýká i těch, kteří masakr přežili, ale reagují i norští divadelníci.

Například šéf Norského divadla v Oslu se ostře ohradil a říká, že jeho kolegové v Dánsku jsou hloupými pomocníky Anderse Breivika, kterému šlo právě o to šířit svůj manifest. Někteří dánští politici pak označili plány divadla za neuctivé a nechutné.

Caféteatret chce manifest uvést jako monolog. Na scéně má stát jeden herec, který ztvární Anderse Breivika a ponoří se do jeho světa. Manifest má dvě části - ideologickou stať a jakýsi deník, kde Breivik podrobně popisuje, co se v jeho životě stalo a proč a jak teroristickou akci naplánoval.

Anders Behring Breivik v ozbrojeném policejním autě na cestě z dnešního soudu | Foto: ČTK/AP, Jon-Are Berg-Jacobsen

Umělecký šéf divadla Christian Lollike tvrdí, že cílem projektu je pochopit, co se stalo a kdo Breivik vlastně je, nikoliv šířit jeho propagandu. Přiznal ale, že byl několikrát na pochybách, zda v projektu pokračovat. Chápe prý i reakce pozůstalých, kteří nyní žádají, aby divadlo své plány zastavilo.

Vše ale nasvědčuje tomu, že Breivikův monolog bude mít premiéru 23. srpna, tedy přesně den, měsíc a rok poté, co Norskem otřásla brutální tragédie. A absurdnost celé situace zvyšují informace o tom, že Breivik sám bude od dánského divadla dokonce požadovat autorský honorář.

Emira Holmeyová, Tomáš Sniegoň, Martin Hromádka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme