Kodaňský summit byl promarněnou příležitostí, říká český ministr

Kodaňská klimatická konference OSN skončila v rozpacích. Dohodu, kterou po diplomatickém maratónu dojednal americký prezident Barack Obama s neústupnou Čínou, nakonec nepřijaly ani všechny země summitu. Sami Američané přitom přiznávají, že nezaručí ochranu celé zeměkoule před následky globálního oteplování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Dusík - ministr životního prostředí | Foto: Tomáš Adamec

Strašení katastrofickými následky oteplování na začátku kodaňské konference, dva týdny sporů o samotnou formu jednání, příjezdy nejmocnějších politiků světa a na konec se za úspěch vydává slabá, nezávazná dohoda. Z komentářů zní hodnocení jako blamáž, neúspěch.

"Země přijely do Kodaně se sliby přispět 23 miliardami dolarů do startu klimatických fondů," mírnil pesimismus tajemník OSN pro klima Yvo de Boer. Přiznal ale: "Jsou to jen sliby, peníze nejsou na stole". Stejně tak slib budoucího financování v dohodě vyjednané Barackem Obamou.

"Nabízejí nám peníze. Je to ale jako s Jidášem: třicet stříbrných za zradu našeho lidu," vysvětlil představitel ostrovního státu Tuvalu, který by mohl zmizet pod hladinou stoupajících moří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Jan Dusík zhodnotil kodaňský summit v Odpoledním Radiožurnálu

Kodaňské sliby nestačí. A to přiznávají i vědci. Tažení proti klimatickým změnám ale bez vyspělých průmyslových států není možné. Kodaň se tak bude opakovat příští rok.

Dusík: Každý chtěl něco jiného

Jako promarněnou příležitost hodnotí klimatickou konferenci OSN v Kodani český ministr životního prostředí Jan Dusík. Řekl to v rozhovoru pro Radiožurnál.

"Když se podíváme na ten dvoutýdenní průběh konference a počet účastníků, kteří tam byli, na počet hlav států a vlád, tak je vidět, že to očekávání bylo velké. A možná to čekávání se podepsalo na tom, že vlastně všichni chtěli dosáhnout toho svého. Problém byl, že každý chtěl dosáhnout něčeho trochu jiného," uvedl ministr Dusík.

Marika Táborská, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme