Kofi Annan trvá na nezávislém vyšetření masakru v syrské Trímse

Podle pozoravatelů OSN v Sýrii nese vinu za masakr ve vesnici Trímsa, při němž údajně zemřelo přes 220 lidí, syrské letectvo. Podle opozičních sil začaly na vesnici střílet vládní tanky, dělostřelectvo a helikoptéry. Mezinárodní zmocněnec Kofi Annan vyzval Damašek, aby povolil nezávislé vyšetřování události. Annan v Radě bezpečnosti přiznal, že syrské bezpečnostní složky ignorují mírový plán přijatý Spojenými národy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí v Sýrii znepokojuje svět - ilustrační foto

Násilí v Sýrii znepokojuje svět - ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Krvavý masakr v syrské vesnici Trímsa je zřejmě tím nejhorším za posledních 16 měsíců, kdy v Sýrii trvá lidové povstání proti režimu. Včera nedaleko města Homs při násilnostech zemřelo více než 200 lidí. Podle pozorovatelů OSN vinu nese syrské vojenské letectvo.

Mezinárodní zmocněnec Kofi Annan vyzval Damašek, aby povolil nezávislé vyšetřování události. Annan v Radě bezpečnosti přiznal, že syrské bezpečnostní složky ignorují mírový plán přijatý Spojenými národy. Varoval také, že za tento čin nezůstane bez důsledků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj v Sýrii zhodnotila ve Stalo se dnes Yvona Šabacká z Vysoké školy ekonomické

Největší masakry syrského konfliktu
V loni 22. dubna pouhý měsíc po zahájení protivládního povstání zabily vládní ozbrojené síly v jihosyrském městě Dará a v Damašku na 72 protestujících.
Letos 3. února armádní jednotky bombardovaly několik čtvrtí ve městě Homs, kde bylo zabito až 200 lidí, podle pozdějších údajů bylo asi 55 mrtvých.
O měsíc později také ve městě Homs bylo zmasakrováno 45 lidí, hlavně žen a dětí. Podle opozice je zabily provládní milice Šabíha, podle vlády to provedly ‚ozbrojené teroristické gangy‘.
25. květen byl ve znamení masakru ve městě Húlá na západě země, zahynulo nejméně 108 lidí, včetně 34 žen a 49 dětí. Rada bezpečnosti OSN masakr jednomyslně odsoudila a řada evropských zemí, ale i Austrálie, USA a Kanada, poté vyhostila syrské diplomaty.
Při posledním včerejším masakru ve vesnici Tramsá v provincii Hamá zahynulo podle syrské opozice přes 220 lidí.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyzvala k okamžitému příměří, aby pozorovatelé OSN mohli obhlédnout situaci, a prohlásila, že lidé odpovědní za masakr budou identifikováni a budou muset skládat účty.

Analytička Yvona Šabacká z Vysoké školy ekonomické zdůraznila, že je zatím velmi těžké říci, co se vlastně stalo, protože zdroje uvádějí protichůdné informace.

„Podle opozice byli cílem hlavně civilisté. To prohlásila i Clintonová. Ale tím by syrský režim ničeho nedosáhl, zvláště, potřebuje-li podporu civilistů.“

„Další zdroje uvádějí, že ve vesnici operovali ozbrojenci teroristických skupin opozice, takzvaně Svobodná syrská armáda, a že to bylo cílem syrských vládních sil, což by vlastně byl legitimní cíl,“ připomněla Šabacká.

Podle ní nedojde v dlouhodobém horizontu k žádné zásadní změně postoje Ruska k Sýrii.

„Je pravdou, že ruský ministr nedávno jednal s ruskou opozicí. Může top být ruský pragmatismus, aby si i do budoucna Rusko udrželo takové pozice jaké v Sýrii a na Blízkém východě má v dnešní době.“

„Jelikož Rusko vlastně Sýrii zásobuje, Sýrie je strategickým partnerem a navíc má Rusko v přístavu Tartúf svou vojenskou základnu, a Moskva by ztratila tvář, kdyby přestala podporovat Damašek – takže si myslím, že nedojde k nějaké zásadní změně v ruské politice vůči Sýrii,“ domnívá se Yvona Šabacká.

Syrští vojáci údajně zmasakrovali přes 220 vesničanů

Číst článek

Nepokoje v Sýrii si doposud podle opozičních skupin vyžádaly životy přes 17 000 lidí, většinou civilistů.

Milan Kopp, Jaroslav Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme