Kohlovy svazky zůstanou pod zámkem

Bývalý spolkový kancléř Helmut Kohl vyhrál svůj spor ohledně zpřístupnění svazků východoněmecké státní bezpečnosti. Stasi je na něho shromáždila tajným odposlechem. Spolkový správní soud tak potvrdil rozsudek nižší instance z loňského července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helmut Kohl | Foto: Euroskop

Nejvyšší soud nechal spisy na Kohla pod zámkem včetně dvou a půl tisíc stran s osobními údaji o bývalém kancléři. Berlínský odvolací soud tak v nejvyšší instanci potvrdil loňské rozhodnutí nejvyššího soudu, který poskytl Kohlovi ochranu. A to i přesto, že v dokumentech jsou informace o finančních machinacích Kohlovy CDU.

Občanští aktivisté v Německu i vládní zmocněnkyně pro Stasi požadovali odtajnění. Jedině tak lze podle nich odhalit komunistickou minulost a spolupracovníky státní bezpečnosti v dnešním Německu.

Dnešní rozsudek ukončil dvouletý spor o právní úpravu přístupu k archívům Stasi, který schválila Kohlova vláda krátce po sjednocení Německa v roce 1990. Rozhodnutí o Kohlovi jako prvním západním Němci se stane precedentem i pro ostatní, a to i ty, kteří se STASI spolupracovali.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme