Koho by sledoval Lenin na twitteru? Neobvyklý projekt ruské televize simuluje rok 1917
VIDEO V ČLÁNKU. Koho by sledoval na twitteru Vladimír Iljič Lenin? A co by tvítnul car Mikuláš II. v den, kdy přišel o moc? Takové bizarní otázky pokládá nový projekt televize RT ke stému výročí revolucí v Rusku. Na staré události se dívá skrz otázku: co kdyby tehdy existovaly sociální sítě? Kanál RT financovaný Kremlem západní média obecně považují za nástroj šíření ruského pohledu na svět. Televize chce teď události roku 1917 atraktivní formou vysvětlit mladému publiku v Rusku i v Evropě. Zkouší to ale i jiní.
Propagační videoklipy ukazují Vladimíra Iljiče Lenina nebo cara Mikuláše II., jak v klíčových okamžicích únorové revoluce vytahují z kapsy smartphone a píší postřehy na twitter. Přesně tak, jak to dělají někteří politici dnes.
Televize RT na twitteru založila řadu fiktivních účtů pod jménem skutečných historických postav, a už několik týdnů je plní obsahem, který simuluje revoluční dny února 1917 v Rusku. Online, minutu po minutě, jak to známe z dnešních médií.
„Chceme vzbudit celosvětový zájem o jednu z největších geopolitických událostí 20. století. Západ jí totiž ne tak docela rozumí. Zkusili jsme vytvořit monumentální drama. A poprvé jako jeviště použili twitter,“ napsal na webu televize RT šéf jejích online projektů Kirill Karnovič-Valua.
Změní se vlajka a hymna Ruska? Nacionalisté chtějí zpět symboly z doby cara
Číst článek
Pod hashtagem #1917live se tak o slovo hlásí různí lidé, včetně těch z davu. Petrohradský pekař twítuje o katastrofálním nedostatku surovin a frontě před jeho obchodem. Jiní svědci zveřejňují přes twitter fotky z ulic tehdejší ruské metropole, s demonstranty nebo vojáky.
Televize taky vyzývá uživatele twitteru, aby si sami vytvářeli fiktivní účty postav z roku 1917, vymýšleli jejich tvíty, a vlastně si tak na revoluci hráli.
Projekt1917 sází na fakta
Podobným způsobem, ale s větším respektem k historickým faktům, mapuje sto let staré události Projekt1917. Používá jen reálné historické prameny jako třeba korespondenci tehdejších aktérů, a dělá z nich proud příspěvků připomínajících sociální síť. Vedle každého příspěvku je také odkaz na primární zdroj, odkud text pochází. Za Projektem1917 stojí novináři pod vedením bývalého šéfa nezávislé televize Dožď.
Originálně připomněla divákům výročí únorové revoluce v Rusku i německo-francouzská kulturní televizní stanice Arte. Ta v únoru odvysílala fingovaný zpravodajský speciál, de facto svržení cara v přímém přenosu ve stylu právě teď, včetně živých vstupů reportéra z ulic revolučního Petrohradu.
This is us, at my Palace where we (women of Tsarskoe) do what we can to help Russia in wartime #1917LIVE #1917CROWD pic.twitter.com/yczMboLXVY
— Princess Olga Paley (@OlgaPaley_1917) 7. března 2017