Nizozemská policie odhalila obří kokainovou laboratoř. Našla i stroje na vymývání drog z textilu

Nizozemská policie odhalila dosud největší kokainovou laboratoř v zemi, ukryta byla v bývalé jízdárně ve venkovské obci Nijeveen na severu Nizozemska. Při razii policie zadržela 13 Kolumbijců, tři Nizozemce a jednoho Turka, informoval v úterý veřejnoprávní server NOS.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jde o největší kokainovou laboratoř, jakou jsme kdy v Nizozemsku odhalili,“ uvedl policejní šéf André van Rijn.

Vzhledem k počtu lidí, kteří se na výrobě omamné látky podíleli, i vybavení, které se našlo, policie odhaduje, že laboratoř mohla vyrobit 150 až 200 kilogramů kokainu denně. Takové množství drogy by se dalo na černém trhu prodat za 4,5 milionu až šest milionů eur (118 milionů až 157 milionů Kč).

Na Kanárských ostrovech zadrželi Čecha, se dvěma Španěly pašoval 1500 kilogramů kokainu

Číst článek

Na místě policisté zajistili 100 kilogramů drogy a tisíce litrů chemikálií, které se používají při jejím získávání. Kromě laboratoře policisté v areálu v Nijeveenu, kde se dříve chovali koně, objevili také ubikace či místnosti pro trávení volného času.

Kromě Nijeveenu zasahovala policie i v nedalekém městě Apeldoorn, kde se podle agentury AFP našly mimo jiné velké stavební míchačky, které se používali pro vymývání kokainu z oblečení. Pašeráci v Jižní Americe totiž často kokain před převozem rozpouští, roztokem napouští oblečení, a tak drogu převážejí do Evropy. Tímto způsobem použitý textil, který se nalezl v Apeldoornu, vážil podle policie celkem 120 tun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme