Kokain z Peru dobývá Evropu

V zemích Latinské Ameriky sedí ve vězení desítky Čechů odsouzených za pašování drog. Jen v Peru si momentálně odpykává trest 24 našich krajanů, kteří podlehli kouzlu jednoduchého výdělku peněz, rozhodli se zariskovat a převézt přes hranice kokain. Počty Čechů zadržených v Peru za pašování drog podle informací českého velvyslanectví v Limě rostou geometrickou řadu s tím, jak se Peru stále víc zapojuje do exportu kokainu do Evropy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kokain

kokain

Kokain, prášková droga, která působí jako stimulant, se vyrábí s koky, jihoamerického keře, který pochází z deštných pralesů na svazích bolivijských a peruánských And. Právě Jižní Amerika je proto největším producentem kokových listů, z kterých se kokain vyrábí. K získání 1 kilogramu drogy je obvykle zapotřebí až 170 kilogramů kokových lístků. I přes jejich náročné zpracování se ale byznys s kokainem v Peru stále rozrůstá, říká stává stále problematičtěji, říká konzul velvyslanectví České republiky v Limě Pavel Bechný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kokain z Peru dobývá Evropu. Příspěvek Nadi Bělovské.

"Co se týče obchodu s drogami v Peru, v poslední době se tato problematika stále víc rozšiřuje a stává problematickou pro místní vládu, která bojuje s výrobci a narkotrafikanty a pašeráky zejména kokainu. Peru se čím dál tím víc dostává do statistik jako jeden z významných dodavatelů kokainu nejenom do Spojených států, ale v poslední době stále více do Evropy."

Koka = kokain

Většina koky, která se v Peru pěstuje, se používá právě na výrobu kokainu, říká ministr vnitra Martin Pecina, který v listopadu v Peru podepsal memorandum o společném postupu při potírání nelegálního obchodu s drogami. "Jenom 10 %, asi 9 000 tun těch kokových lístků, je tady pěstováno legálně a 95 000 tisíc tun je pěstováno právě na výrobu kokainu."

koka | Foto: Naďa Bělovská

Memorandum by mělo usnadnit výměnu informací mezi českou a peruánskou policií a omezit dovoz kokainu do České republiky, vysvětluje Pecina.

"Jde o to lépe spolupracovat na tom, aby to lidé nepašovali z Peru do České republiky anebo přes Českou republiku dál do Evropy, o tom to je. Vzhledem k množství, jaké jsou oni vyrobit, - říkali, že 100 tun kokainu ročně, což je hrozné množství - je to pro nás významné.

Kokain se pašuje v zavazadlech a v žaludku. Nejnověji v oblečení

Nejčastěji se kokain do Evropy stále převáží v zavazadlech, a výjimkou nejsou ani velké zásilky v transportech zboží, tedy na lodích nebo v nákladních letadlech, připomíná konzul Pavel Bechný. "Vozí se v zavazadlech, většinou se vozí na těle a jeden z posledních případů například byl, že dotyční měli kapsle, které spolykali, což je velmi nebezpečný způsob, kdy jim hrozí možnost prasknutí těch kapslí a dokonce úmrtí."

kokain | Foto: Jiří Hošek

Právě pašování ve vlastním těle je ale stále populárnější a objevují se i nové sofistikované metody pro pašování drog, dodává Martin Pecina.

"Naši lidé, co jsou tady zatčeni, tak to většinou pašovali v žaludku nebo v nějakých tělních dutinách v latexových baloncích. Do žaludku se vejdou dvě kila drogy, to musí být tedy velcí chlapi. Ale teď se přechází na nové metody. Protože oni podezřelé lidi začali rentgenovat, tak si tím kokainem údajně impregnují oblečení, a potom se to z toho oblečení zase dostává. Takže ti lidé procházejí celní kontrolou s tím, že mají oblečení namáčené v kokainu. Údajně se do toho oblečení dá dostat půl kila kokainu, pak to vymáchají v cílové stanici v nějaké vodě a pak ten kokain rafinují zpátky. Takže na hranicích tady zkouší oděvy, jestli jsou pozitivní na kokainový test, nebo ne. To se musíme učit."

Za převoz se platí 3000 eur. Nebo až 8 lety vězení

Částky, za které jsou Češi ochotni drogy z Peru pašovat i za cenu ohrožení vlastního zdraví, přitom rozhodně nejsou vysoké. Neoficiální informace mluví honorářích ve výši 3000 eur za převoz jednoho až dvou kilogramů kokainu. Pavel Bechný potvrzuje, že tato částka odpovídá realitě.

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

"Já bych řekl, že to je řádově tom, co jste zmiňovala. Někdy je to víc, někdy je to míň, aspoň s podobnými případy jsem se já dostal do styku."

Za tyto částky přitom pašeráci riskují letitý pobyt v peruánském vězení, kde jsou podmínky mnohem horší než v českých věznicích. Pavel Bechný připomíná, jaké tresty pašerákům v Peru za nelegální převážení drog hrozí: "Podle současné legislativy Peru jsou tresty za pašování drog 8 let. Většina současných případů se týká eventuality, kdy to odsouzení je rozmezí do 8 let. V případě, že se vyšetřování zjistí, že se jednalo o organizovanou skupinu, tak to odnětí svobody je vyšší."

Vydání do Česka? Raději zapomeňte

Česká republika s Peru nemá uzavřenou dohodu o vydávání vězňů. Přesto je ale vydání pašeráka k odpykání trestu v České republice teoreticky možný. Ovšem pouze v případě, že je dotyčný za svůj čin už odsouzen, zdůrazňuje Pavel Berchný:

Za mřížemi | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

"Mít rozsudek v Peru, to někdy trvá půl až třeba i jeden rok, je to případ od případu, záleží to na vyšetřování a taky na postoji toho zadrženého. Peru aplikuje úlevu v případě, že se zadržený občan přizná k pašování, tak může získat takzvaný zkrácený soudní proces, v rámci kterého je mu umožněno, pokud se přizná, snížit trest z 8 let o jednu třetinu, a je to na 6 let a 8 měsíců."

Klasické soudní řízení, pokud se pašerák k činu nepřizná, může trvat třeba i rok a v případě odvolání ještě déle. Ani rozsudek ale nedokáže českých vězňům v peruánských věznicích zaručit, že je Peru do Česka skutečně vydá. Výměny vězňů se totiž uskutečňují jen na základě reciprocity. Zatím ale ještě k žádnému přeložení českého pašeráka drog z peruánského do českého vězení nedošlo.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme