Kolem Bagdádu vzniká 100 kilometrů dlouhá zeď. Má bránit ve vstupu radikálům

Stokilometrová bariéra bude do budoucna oddělovat irácký Bagdád od okolního světa. Tamní úřady oznámily, že dělníci začali budovat masivní zeď s příkopem. Postavena má být z betonových panelů, které se už dnes ve městě hojně používají jako materiál pro různé zátarasy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeď v iráckém Ramádí | Zdroj: Reuters

Podle iráckého ministerstva vnitra má tři metry vysoká zeď stát asi 30 kilometrů od centra města. Bližší informace o podobě příkopu nebyly zveřejněny.

Díky bariéře by se měl snížit počet kontrolních stanovišť, která se nacházejí u vjezdů do Bagdádu. Velmi často tam totiž dochází k útokům. Tímto téměř středověkým řešením se tedy úřady snaží omezit přístup radikálů do města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dělníci staví kolem Bagdádu 100 kilometrů dlouhou zeď. Má bránit vstupu radikálů do města

Bezpečnostní situace v Bagdádu, v němž žije šest – a podle některých údajů až devět – milionů obyvatel, je dlouhodobě svízelná a neudržitelná.

Jen během ledna zemřelo při útocích, vedených převážně právě proti stanovištím bezpečnostních složek, na 300 lidí a téměř 800 dalších utrpělo zranění.

Na Blízký východ se v posledních letech vracejí zdi a bezpečnostní ploty. Už v roce 2003 začal Izrael stavět bezpečnostní bariéru, která ho odděluje od Západního břehu Jordánu.

Nově teď také Saúdská Arábie v tichosti staví na hranici s Irákem přes 800 kilometrů dlouhý dvojitý plot s elektronickým zabezpečením a řadou kontrolních věží. A podobnou zeď buduje také Tunisko u hranic s Libyí.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme