Kolem dohody ACTA proti padělatelství se stále diskutuje

Ministři přes zemědělství a rybolov odsouhlasili obchodní dohodu proti padělatelství, známou pod zkratkou ACTA. Jejím cílem je celosvětový boj proti pirátství na internetu čili má sloužit k ochraně duševního vlastnictví v online prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

Dohoda je tzv. smíšená - zasahuje do trestněprávní oblasti, Unie proto potřebuje souhlas členských států respektive zastoupení exekutivy jednotlivých zemí. Potom ji musí schválit Evropský parlament.

Původně s dohodou měla bez diskuse souhlasit příslušná Rada EU, na které zasedali ministři přes obchod a zahraniční věci. Jenže nizozemský zástupce neměl právo souhlas vyjádřit, protože o tom, jestli ho dostane, jednali u něj doma. Nakonec povolení dostal, ale zmíněná Rada už skončila.

„Podle pravidel Unie to může udělat kterákoli Rada, která se koná jako následující. Shodou okolností to padlo na Radu, kde byli ministři zemědělství a rybolovu,“ vysvětlil nezávislý konzultant a publicista Jiří Peterka.

Druhý krok, schválení Evropským parlamentem je na programu na přelomu dubna a května.Jenže europoslanci rozhodně nejsou za jedno, co se týče dohody. Jedna skupina jí touží schválit co nejdřív, druhá jí chce nechat posoudit Soudním dvorem EU.

Hlavní výtka vůči dohodě ACTA je, že není jasné, co vlastně požaduje. Původně totiž byl její obsah přísně utajovaný. Její část, která pak unikla na veřejnost, šla za hranice únosnosti. Třeba kontrola mp3 přehrávačů na letišti, jestli v něm máte legálně staženou hudbu a podobně. Nebo odstřihování uživatelů od internetu.

Proto má evropský Soudní dvůr, aby rozhodl, zda je dohoda v souladu s evropskou legislativou.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme