Kolem Doněcka roste napětí, míří tam další vojenské kolony

Pozorovatelé OBSE potvrdili přítomnost neoznačených vojenských konvojů s těžkou technikou na východě Ukrajiny. Tanky i děla se přesouvají od ruské hranice na západ. Doněck zažil o víkendu nejtěžší bombardování od podepsání příměří, pod palbou je především tamní letiště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona neoznačených vojenských vozidel u města Snižne v Doněcké oblasti | Zdroj: ČTK

Zpravodajové agentury AFP informují, že k Doněcku míří další kolony. Nedaleko Šachtarsku na cestě k metropoli proruských povstalců dnes bylo vidět šest tanků a dva obrněné transportéry.

V Makijivce pak novináři zaznamenali konvoj 15 neoznačených kamionů, z nichž 14 táhlo směrem na Doněck děla ráže 122 milimetrů. Všechny vozy byly prý zakryté plachtami, kromě jednoho, na jehož korbě byly vidět naskládané bedny s municí.

V samotném Doněcku se palba ozývala i v noci na dnešek. Agentura Ukrinform napsala, že povstalci opět ostřelovali z minometů a děl pozice ukrajinských sil v oblasti letiště, o něž se již týdny tvrdě bojuje bez ohledu na příměří a které podle Kyjeva nadále kontroluje armáda.

Situace v oblastech nazývaných proruskými separatisty Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika se prudce zhoršila po referendech vzbouřenců konaných 2. listopadu. Hlasování, které mělo za podpory Moskvy potvrdit "legitimitu" vůdců rebelie, zpochybnilo dohodu o příměří podepsanou v Minsku.

V Charkově vybuchl bar, útočili zřejmě teroristé

Násilí se ale šíří i na území mimo kontrolu separatistů. Výbuch v charkovském nočním podniku má na svědomí 11 zraněných.

Podle majitele podniku za útokem musí být teroristé. Jeho bar je totiž oblíbený mezi ukrajinskými jednotkami a pořádá veřejné sbírky pro uprchlíky a válečné sirotky. Vyloučil, že by to mohlo být součástí konkurenčního boje.

Jeden z číšníků si všiml podezřelého balíčku, který u baru někdo zanechal a který pravděpodobně byl příčinou výbuchu. Hosté, kteří seděli okolo něj, patří k nejvážněji zraněným. V krabici kromě výbušniny měly být i hřebíky na zvýšení ničivého účinku.

Vyšetřovatelé sice příčinu výbuchu ještě nepotvrdili, ale povstalecká agentura Novorossija chválí akci charkovských partyzánů.

Doněck a Luhansk | Foto: Český rozhlas

ČTK, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme