Kolem italských Benátek se prohnalo tornádo, nejméně jeden člověk zemřel

Obcemi na severu Itálie v okolí Benátek se včera prohnalo tornádo. Při bouři podle místních médií zemřel nejméně jeden člověk, desítka dalších je zraněná. Mnoha svědkům se podařilo běsnící tornádo natočit na video.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tornádo | Foto: licence Public Domain (eng), U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration

Na některých videích se bílý kužel pomalu pohybuje krajinou. Na jedné nahrávce ale zachytila tornádo rodina, která v těsné blízkosti projížděla autem.

To zastavilo jen několik metrů od obrovského vzdušného víru a rychle zařadilo zpátečku, zatímco vzduchem kolem svištěly ulámané větve.

Bouře se prohnala městečkem Dolo mezi Benátkami a Padovou, kde také napáchala největší škody. Tornádo tam trhalo střechy a úplně zničilo řadu domů. Místní média škody popisují jako po bombardování.

Tornádo mělo podle odhadů třetí stupeň, to znamená, že rychlost větru se pohybovala kolem 300 kilometrů v hodině.

Některé studie odhadují, že se Evropou prožene až 300 tornád ročně. Jsou ale většinou tak slabá, že je nikdo nezdokumentuje. Ale například série tornád u ruské Jaroslavle v roce 84 připravila o život přes 400 lidí.

V Česku zasáhlo nejsilnější tornádo Litovel před 11 lety. Za pouhých 7 minut tam napáchalo škody za 100 milionů korun.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme