Kolem severní fronty v Iráku stále není jasno

Americké jednotky v severním Iráku bude možné zásobovat přes Turecko. Prohlásil to po jednání v Ankaře americký ministr zahraničí Colin Powell. Zdůraznil přitom, že není žádný důvod k tomu, aby turecké jednotky vnikly do severního Iráku. Na pozvání Američanů k účasti na možném otevření severní fronty čekají také iráčtí Kurdové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sever Iráku | Foto: Jan Rosenauer

"Společně s ministrem Gülem jsme projednali body spolupráce ohledně podpory koaličních jednotek v severním Iráku. Vyřešili jsme všechny otevřené problémy, které se týkají zásobování našich jednotek v severním Iráku přes Turecko," uvedl šéf americké diplomacie po jednání s tureckým protějškem Abdulahem Gülem.

Výsledky návštěvy Colina Powella v Ankaře zatím přímo nenasvědčují okamžitému zapojení kurdské a irácké opozice do společných vojenských operací. Ministr zahraničí USA ubezpečil Turecko, že Američané mají situaci v severním Iráku pod kontrolou - a to jak s ohledem na možnou humanitární krizi, tak i nebezpečí terorismu.

Pokud jde o irácké Kurdy, ti už několikrát prohlásili, že nebudou usilovat o vytvoření samostatného státu, naopak si přejí spolupracovat při vzniku nového, svobodného Iráku. Kurdové by také měli být zastoupeni v chystané turecko-americké komisi, která bude situaci v severním Iráku posuzovat.

Pavla Jazairiová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme