Kolik má Amerika vlastně prezidentů?

Máme jednoho prezidenta, a tím je George Bush - říká opakovaně nově zvolený prezident Barack Obama, který do úřadu nastoupí až v lednu. Přesto to působí, jako by Američané měli prezidenty dva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům

Bílý dům | Foto: Miroslav Konvalina

Krátce po zvolení prezidentem se v roce 1860 Abraham Lincoln svěřil příteli: každý měsíc, který ho dělil od inaugurace, by rád vyměnil za rok života. Důvodem nebyla žízeň po moci, ale existenční krize, ve které se Amerika nacházela. Jižanské státy vystupovaly jeden po druhém z Unie. V Bílém domě dosluhoval politicky paralyzovaný prezident James Buchanan, který nebyl schopen účinně reagovat.

Abraham Lincoln tak mohl několik měsíců po svém zvolení jen nečinně zpovzdálí sledovat, jak se rozpadá stát, jehož se měl stát prezidentem. Po inauguraci v březnu 1861 byl postaven před hotovou věc. Jedenáct států na jihu země vyhlásilo Konfederaci a válka byla nevyhnutelná.

Není to tak úplně nepodobné mocenské situaci, která panuje ve Washingtonu dnes. Samozřejmě, potíže, se kterými se potýkají nynější Spojené státy, se nemohou v žádném případě srovnávat s těmi, kterým Unie čelila před 150 lety. Válka nehrozí. Ale ekonomické problémy žádají urychlené kroky vlády a svět se obrací na Spojené státy jako na vůdčí sílu, která chtě nechtě musí reagovat i například na teroristické útoky v Indii.

Je příznačné, že útoky v Bombaji rozhodně odsoudil jak prezident George Bush, tak jeho nástupce Barack Obama. Světové tiskové agentury o tom informovaly současně, jako by už vlastně nebyl rozdíl mezi váhou toho, co říká prezident Bush a Barack Obama. Ten mimochodem v tomto týdnu na třech tiskových konferencích představoval postupně tým, který bude řešit finanční krizi a z ní vyplývajících ekonomické potíže.

Není překvapivé, že jim média věnovala stejnou pozornost jako nejnovějším krokům dosluhující vlády. Ta to má sice jak se říká "za pár", ale přesto musí do poslední chvíle něco dělat, aby se nezačaly hroutit finanční instituce.

Opakované ujišťování Baracka Obamy, že Spojené mají jen jednoho prezidenta, a tím je George Bush, je tak spíš zdvořilostní frází. Formálně možná. Ale do 20. ledna příštího roku, kdy Obama nastoupí do úřadu, se zeměkoule točit nepřestane a svět se svými problémy nepočká. Do té doby je lepší počítat s tím, že má Amerika ve skutečnosti prezidenty dva.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme