Kolín nad Rýnem se připravuje na zlatý hřeb karnevalu

V Kolíně nad Rýnem dnes vrcholí karneval. Na Růžové pondělí městem projde mnohahodinový průvod hudebních skupin, alegorických vozů a pestrobarevných masek. Ulice obvykle lemuje až milion diváků. A další tisíce sledují zlatý hřeb masopustního veselí v živém televizním přenosu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karneval v Kolíně nad Rýnem | Foto: Klára Stejskalová

„Ještě zítra je vše obsazeno, ale pak už bude zase klid,“ odpovídá mladá recepční na otázku, zda se dá v Kolíně sehnat nějaký volný pokoj. „Ano, v době karnevalu tu máme stejně hostů jako v době konání těch největších veletrhů,“ potvrzuje šéfka kolínského turistického centra.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kolíně nad Rýnem natáčela Klára Stejskalová

Většina návštěvníků jsou Němci, ale počet zahraničních turistů rok od roku narůstá. Napadá mně, jak se asi cítí třeba Japonec, který se ocitne bez nejmenšího tušení uprostřed karnevalového dění.

V tramvaji si vedle mne sedá muž ze zelenou maskou, v zelených šortkách a v zelených dámských punčocháčích, o stanici později přisedá uprchlý trestanec. Všichni míří do centra.

Karneval otevírají muži v kostýmech městské gardy. Už padesát let je mezi nimi i pan Tallert. Každý rok, už 50 let. A jak přiznává, karneval mu dodnes přináší radost a zábavu. Jen do tance se prý už nezapojuje, to přenechává mladším.

Do průvodu se chystají i různé hudební spolky. Kolínský karneval bez kölsche je jen stěží představitelný. „Každý rok přicházíme s novými písničkami,“ vypráví trumpetista.

V módě je ministr Guttenberg

Růžové pondělí patří především průvodům. „Obvykle to bývá kolem padesáti vozů. Jejich výzdoba se nese v duchu aktuálních témat ať už regionálních nebo třeba mezinárodních. A co to bude letos? No rozhodně Guttenbergova aféra,“ tipuje paní Neumannová z turistické centrály.

Nejspíš bude mít pravdu, Guttenbergů jsem ve městě několik potkala, konkurovat padlému ministrovi budou určitě různí padlí arabští vládci. Těch se letos po kolínských ulicích prochází také docela dost.

Igor Maňour, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme