Kolín nad Rýnem se změnil v jazykový Babylon

Pro katolické věřící je dnešek velkým dnem. Světové dny mládeže, největší poutní akci římsko-katolické církve, navštíví papeže Benedikt XVI. Jde navíc o symbolickou shodu, německého pořadatelství a německého pontifikátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světové dny mládeže

Světové dny mládeže | Zdroj: ČTK

Babylon, takový je nezbytně první dojem z centra Kolína nad Rýnem. Směsice jazyků, ras, vlajek. Jednotná je víra, která přivedla mladé lidi z téměř 200 zemí právě do německého Kolína nad Rýnem, v duchu evangelia. "Přišli jsme se mu poklonit", tedy tak jako tři králové Ježíšovi.

Jednotlivé národní skupiny se hlásí ke svému původu státní vlajkou. "Opravdu jste přijeli až z Austrálie?," ptám se tedy pod australskou zástavou: " Ano, přijeli jsme se podívat na papeže a chceme společně s dalšími mladými lidmi strávit krásný čas," říká dívka, kterou skupina vybrala za svou mluvčí.

Odpovědi na otázku, zda miluje nového papeže, se ale vyhýbá tím, že je to velký muž, který přinesl světu mnoho štěstí. Zda bude jako Jan Pavel II., to se uvidí.

Z katolické exotiky jsou v Kolíně třeba Norové, Ukrajinci, Malajci, ale také Rusové: "Jsme z Novosibirsku, je nás asi 800. Historicky právě na Sibiři žili silní lidé, kteří nepodlehli tlaku většinové víry, šlo především o Poláky a Němce, kteří si tak zachovali své náboženství, my jsme jejich potomci," říká Oxana, které se v Kolíně líbí. Ruští katolíci bydlí v německých rodinách a jsou zatím spokojeni.

Organizační problémy přiznávají vedoucí stanových táborů, kde chybí matrace a přikrývky, přesto, že Světové dny mládeže se připravovaly dva roky. Příští rok se koná také v Kolíně nad Rýnem MS v kopané, nezbývá než věřit, že organizátoři tohoto podniku budou lépe připraveni. Ve středu večer totiž policie musela uzavřít hlavní kolínské nádraží, protože bylo přeplněno poutníky, kteří se mačkali tak, že musela nastoupit dokonce záchranná služba.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme