Po teroristických útocích z jara posílila Srí Lanka před příchodem nového roku bezpečnostní opatření

Na příchod nového roku se chystá i srílanská metropole Kolombo. Její obyvatelé ze sebe ještě nesetřásli vzpomínky na velikonoční bombové útoky islamistů na luxusní hotely a kostely. Zahynulo při nich 259 lidí. Nejen v Kolombu, ale i v turisticky atraktivních oblastech jsou proto posílené policejní hlídky. Na Srí Lanku totiž jezdí oslavit konec roku velký počet zahraniční turistů.

Kolombo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před kostelem sv. Antonína, kde teroristé zabili 93 lidí, jsou do země zabetonované velké kolejnice a kovové zátarasy. Jsou tu také napevno přidělané plůtky, které se používají při různých manifestacích nebo oslavách. 

Srílanské úřady začaly blokovat facebook i další sítě. Důvodem jsou násilnosti proti muslimům

Číst článek

Je tu i improvizovaný stánek sloužící jako kontrolní stanoviště, kam zvlášť vstupují ženy a muži. Kóje pro ženy mají modrožluté záclony a jejich součástí jsou i kontrolní rentgenové rámy. Vždy je také třeba vojákovi ukázat obsah tašky nebo batohu, až poté je možné do chrámu vstoupit.

Pan Josef, který má přímo naproti chrámu krámek s motivními předměty, svíčkami, křížky a dalšími věcmi, říká, že tato opatření nejsou dobrá. Lidé se podle něj bojí do chrámu chodit a škodí to obchodu.

Uvnitř je kostel již opravený a krásně vyzdobený. Jsou tu nové lavice, opravená je křížová cesta i plastiky a střecha, která při výbuchu o Velikonocích hodně utrpěla. Za oltářem stojí instalovaný Betlém a je zde také zinscenované klanění tří králů. V kostele se nachází několik lidí, kteří se modlí, a v kapli vedle se dají zapálit svíčky.

Honorární konzul České republiky v Kolombu Lohitha Samarawickrema říká, že Kolombo je dnes bezpečné město. Náhodným teroristickým útokům se přesto nikdy nedá úplně zabránit. Zvýšená bezpečnostní opatření v ulicích mají ale snížit riziko toho, že by se zopakovalo to, co se tu stalo o Velikonocích.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme