Kolontáru vládnou dva měsíce po protržení hráze stále bagry

Přesně před dvěma měsíci asi celý svět poznal název malé maďarské vesnice severně od Balatonu – Kolontár. Na blízkém odkališti se protrhla hráz a vylilo z ní téměř milion kubíků takzvaného červeného kalu. Vesnice je s odstupem času k nepoznání, zmizely domy, chystá se výstavba nových. Na místo se vrátil spolupracovník Radiožurnálu Gregor Martin Papucsek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osamělý dům v Kolontáru se stopami po tsunami červeného bahna | Foto: Gregor Martin Papucsek

Za potokem směrem k nádržím s červeným kalem už stojí jen jeden dům s červenou omítkou do výšky dvou metrů, ponechaný jako memento. Dalších pětatřicet zasažených domů bylo srovnáno se zemí. Zůstal jen přístřešek pro několik desítek krav se zachráněným senem.

V širším okolí pracuje asi tisíc strojů těžké techniky. Bagry a nákladní auta odstraňují znečištěnou půdu, aby zde v budoucnu byla možná nějaká zemědělská výroba.

Odborníci nyní odhadují hodnotu zbouraných domů a uzavírají smlouvy s občany na novou výstavbu v nové čtvrti na svahu. Samospráva již dala území rozparcelovat a vypracovat projekty, k nastěhování by mohly být domy připraveny v květnu.

Starosta obce Károly Tilly chválí vládu, že dělá všechny potřebné kroky. Všem občanům slíbila plné odškodnění, díky tomu se jim lépe čeká a situace se uklidnila.

Gregor Martin Papucsek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme