Další ztráty na světovém trhu s kávou? Silné deště ohrožují úrodu arabiky v Kolumbii

Silné deště v Kolumbii ohrožují úrodu kávy v zemi. Kolumbie je po Brazílii celosvětově druhým největším dodavatelem kávy arabica, která je oblíbená u producentů kvalitnější kávy, upozornila agentura Bloomberg.

Bogotá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazílie a Kolumbie se na celosvětových dodávkách kávy arabika podílejí dvěma třetinami | Foto: Luisa Gonzalez | Zdroj: Reuters

„V hlavních pěstitelských oblastech je velmi vlhko,“ řekl meteorolog firmy Maxar Technologies Donald Keeney. Déšť by podle něj měl v příštích deseti dnech pokračovat.

Káva na komoditních burzách zdražuje. Její cena je nejvyšší za téměř pět let

Číst článek

Problémy v Kolumbii by mohly prohloubit celosvětový deficit na trhu s kávou, který se očekává v nadcházející sezoně. Tento deficit způsobil propad produkce v Brazílii a komplikuje ho prudký růst nákladů a problémy s přepravou. Hrozí tak zvyšování cen pro konzumenty kávy po celém světě.

K současnému vývoji počasí přispívá atmosférický jev La Niña. Ten vytváří neobvyklé vlhko v Kolumbii a sucho v Brazílii, která je největším dodavatelem kávy.

Celosvětový výhled dodávek kávy arabica je již nyní napjatý kvůli suchu a mrazům, které poškodily brazilskou úrodu v letošním roce; brazilská vláda očekává „velký dopad“ i v roce 2022.

Dvě třetiny světové arabiky

Brazilská produkce klesla letos proti loňskému roku o zhruba 18 milionů šedesátikilogramových žoků, což představuje zhruba 40 procent produkce arabiky v zemi. Pokles představuje více, než činí roční produkce v Kolumbii, která dosahuje 14 milionů žoků.

Obě země se na celosvětových dodávkách kávy arabika podílejí dvěma třetinami. Cena termínových kontraktů na kávu v New Yorku letos již vzrostla o více než 50 procent.

Situace v Jižní Americe dále komplikuje situaci v odvětví, které se již nyní potýká s rostoucími náklady na hnojivo a energii, problémy s přepravou a pandemickými omezeními v místech jako je Vietnam.

„Máme tu potenciálně tak výbušnou situaci, jakou jsme ještě neviděli,“ uvedla prezidentka společnosti J. Ganes Consulting Judy Ganesová. „Za desetiletí, co tento trh sleduji, jsem takovou situaci ještě nezažila.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme