Svěcená voda z vrtulníku. V kolumbijském městě budou vymítat korupci a drogové kartely

Obyvatele kolumbijského města Buenaventura čeká o víkendu nečekané osvěžení. V sobotu a v neděli tam budou z vrtulníku rozprašovat vodu. Cílem ovšem není ulevit lidskému tělu od horka, ale spasit lidskou duši.

Buenaventura (Kolumbie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogová zásilka zabavená kolumbijskou policií (ilustrační foto) | Foto: John Vizcaino | Zdroj: Reuters

V Buenaventuře bude z vrtulníku padat svěcená voda. Místní biskup se rozhodl, že tímto způsobem městu požehná a vyžene z něj ďábla.

Rubén Darío Jaramillo Montoya se k provedení exorcismu rozhodl po několika brutálních vraždách z poslední doby. Podle svých slov chce ve městě obnovit mír a klid narušený démony zločinu, korupce a pašování drog.

Kolumbijský kokain i falešné papíry. Německá policie odhalila ilegální tržiště na skryté části webu

Číst článek

Jde o svérázný způsob, jak bojovat proti zločineckým gangům a drogovým kartelům. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch v roce 2014 vyhlásila přístav Buenaventura nejnásilnějším městem v Kolumbii.

Od té doby se situace zlepšila, a to i díky tomu, že se proti násilí dokázali postavit místní lidé. Zločinecké gangy jsou ale v Buenaventuře stále velmi silné, a jen od začátku roku tam násilnou smrtí zahynulo přes 50 lidí.

Biskup Montoya v rozhovoru pro týdeník Semana navíc říká, že spousta případu vražd a zmizení lidé ani nenahlásí, protože nemají důvěru k institucím a nevěří, že se něco může změnit.

Morální vzpruha

V silně věřící zemi, jako je Kolumbie, může Montoyův pokus o exorcismus přinést určitou morální vzpruhu. Na sociálních sítích to sice biskup schytal, on sám ale ve zmíněném rozhovoru říká, že jde o symbolický čin.

Neočekává prý, že všichni zločinci ve městě po dotyku svěcené vody shoří a v oblaku síry se propadnou do pekla a ve městě bude ráj na zemi. Víkendová akce je podle biskupa součást programu realizovaného spolu s kolumbijským námořnictvem a nazvaného Zasíváme v Buenaventuře naději.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme