Kolumbie chce z moře vytáhnout 300letý vrak lodě. Může ukrývat největší námořní poklad v historii

Bronzová děla, další zbraně, keramiku, ale i mince a šperky v hodnotě asi 23 miliard korun. To vše možná skrývá španělská loď, která před třemi staletími ztroskotala v Karibském moři. Kolumbie se teď chystá možná největší dosud nevyzvednutý námořní poklad dostat na zemský povrch.

Cartagena / Kolumbie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos | Zdroj: Reuters

Kolumbie baží po pokladu, a to dokonce možná po jednom z největších nezachráněných námořních pokladů na světě. Prezident Juan Manuel Santos oznámil, že se jeho vláda spolu se soukromým investorem chystá ze dna Karibského moře vyzvednout španělskou galeonu. Loď ztroskotala nedaleko přístavu Cartagena před více než třemi sty lety. Její vrak objevili teprve předloni. 

Moře vydalo po více než 500 letech vrak lodě. Část přídě vypadá jako mořský netvor

Číst článek

V době, kdy se potopila, galeona nazvaná San José patřila do flotily španělského krále Filipa V. z rodu Bourbonů. Na moře ale poprvé vyplula ještě za Habsburků v roce 1698 a pak se zapojila do války o španělské dědictví. Při své poslední plavbě v roce 1708 byla vlajkovou lodí flotily, která převážela cennosti z panamského Portobela do kolumbijské Cartageny. Cestou je ale napadlo britské loďstvo a San José skončila pod vodou. Zemřelo asi 600 lidí.

Prezident Juan Manuel Santos byl při oznamování plánu docela tajemný. Žádný časový plán neodhalil a neprozradil ani jméno investora ani podmínky dohody, kterou s ním vláda uzavřela. Santos ale ujišťuje, že návrh na záchranu lodi splňuje všechny vědecké standardy a investor přijal podmínky, které vláda určila.

„Historické a kulturní dědictví, které se nachází na našem území, patří Kolumbijcům a nestane se předmětem obchodu. Kolumbijce můžu s klidem ujistit, že se budeme o toto místo starat a zachováme ho. Nereprezentuje totiž jen Kolumbii ale celé lidstvo," prohlásil prezident.

 

Podle něj má teď Kolumbie jedinečnou šanci získat odpovědi o otázkách historie navigace, světového obchodu a koloniálního bohatství. Santos taky slíbil, že stát postaví nové muzeum, kde budou vylovené artefakty vystavené.

Sonary na palubě lodi San José dosud odhalily třeba bronzová děla, zbraně nebo keramiku. Z historických pramenů ale vyplývá, že loď převážela i zlaté a stříbrné šperky, drahokamy a mince v odhadované hodnotě jedné miliardy dolarů, tedy v přepočtu asi 23 miliard korun. Někteří historici podle časopisu National Geographic předpokládají, že posádka převážela na palubě i další lup. Všechny cennosti nejspíš pocházely od původních obyvatel Ameriky.

Kvůli bohatství, které má na lodi být, se už před lety Kolumbie přela s americkou soukromou společností, která v roce 1981 tvrdila, že galeonu našla. Vláda se s firmou nejdřív domluvila na rozdělení zisku, ale pak se rozhodla, že všechno patří Kolumbijcům. To v roce 2011 potvrdil americký soud. Mezinárodní experti, kolumbijské námořnictvo a tamní archeologové pak v roce 2015 vrak našli.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme