Ozbrojenci dopadli v Kolumbii drogového bosse Otoniela. Prezident akci přirovnal k zabití Escobara

Kolumbijské síly v sobotu zadržely nejhledanějšího drogového bosse v zemi, Daira Antonia Úsugu, známého pod přezdívkou Otoniel. Kolumbie i Spojené státy vypsaly za informace vedoucí k jeho dopadení odměnu.

Bogotá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daira Antonia Úsugu,známý pod přezdívkou Otoniel | Foto: Kolumbijské ozbrojené síly | Zdroj: Reuters

Padesátiletý Otoniel je šéfem gangu Los Urabeňos, který je známý také jako Klan ze zálivu (Clan del Golfo) a který v Kolumbii ovládá velkou část obchodu s drogami. Sobotní operaci, při níž byl dopaden, provedly ozbrojené síly jihoamerické země, potvrdily armádní a policejní zdroje.

V Nizozemsku zatkli asijského Pablo Escobara. Kartel Tse Chi Lopa měl obrat až 1,5 bilionu korun

Číst článek

Kolumbie nabízela odměnu ve výši až tří milionů pesos (přes 17,5 milionu korun) za informace o Otonielově místě pobytu. Spojené státy za informace vedoucí k jeho dopadení vypsaly odměnu až pět milionů dolarů (přes 110 milionů Kč).

Otoniel byl zadržen v regionu Urabá na severozápadě Kolumbie, oznámil v sobotu večer kolumbijský prezident Iván Duque. Podle něj jde o dosud „nejtěžší úder proti drogovému obchodu“ v Kolumbii v tomto století. Duque srovnal zadržení Otoniela s akcí, která v roce 1993 vyústila v zabití narkobarona Pabla Escobara.

„Otoniel byl nejobávanější drogový boss na světě, vrah policistů, vojáků a místních aktivistů,“ řekl Duque na tiskové konferenci v kolumbijské metropoli Bogotá. Zadržení Otoniela podle prezidenta pravděpodobně znamená konec Klanu ze zálivu. Duque zároveň vyzval zbývající členy klanu, aby se vzdali úřadům, nebo pocítí „plnou váhu zákona“.

Útoky na policisty

Samotný gang v minulosti vypsal několikrát odměnu za odstranění nepohodlných lidí. Například v roce 2012 našla policie letáky, které za každého zabitého policistu nabízely odměnu 500 dolarů.

Kolumbijská armáda objevila v džungli šest tun kokainu. Měl putovat do Mexika a Spojených států

Číst článek

Podle agentury Reuters čítá Klan ze zálivu přibližně 1200 ozbrojených mužů, většinou bývalých členů krajně pravicových polovojenských skupin. Působí v deseti ze 32 kolumbijských provincií.

Kolumbijské úřady v roce 2016 zahájily operaci Agamemnon, jejíž cílem bylo dopadení Otoniela, který poté musel neustále měnit místo pobytu. V březnu kolumbijská policie ve spolupráci s americkou Agenturou pro potírání narkotik (DEA) zadržely Otonielovu sestru Nini Johanu Úsugaovou, která byla vydána do USA, kde čelí obviněním souvisejícím s obchodováním s drogami a praním špinavých peněz.

Ministerstvo zahraničí USA Otoniela považuje za šéfa „silně vyzbrojené, extrémně násilné“ organizace, používající „násilí a zastrašování“ ke kontrole tras obchodu s drogami a laboratoří na výrobu kokainu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme