Kolumbijští indiáni strhli sochu španělského konkvistadora v Popayánu. Starosta ji chce obnovit

Kolumbijští indiáni na jihozápadě Kolumbie strhli a poničili sochu španělského konkvistadora a zakladatele města Popayán Sebastiána de Belalcázara. Jak informoval zpravodajský server BBC News, policie jen přihlížela, když indiáni Misakové s pomocí lan převrátili jezdeckou sochu Belalcázara, který Popayán v roce 1537 založil.

Popayán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha zakladatele města Popayán Sebastiána de Belalcázara podle indiánů symbolizuje genocidu a otroctví

Socha zakladatele města Popayán Sebastiána de Belalcázara podle indiánů symbolizuje genocidu a otroctví | Zdroj: Reuters

Socha podle indiánských představitelů symbolizuje pět století genocidy a otroctví. Starosta Popayánu ale řekl, že zničení sochy je násilným činem proti symbolu multikulturního města. Socha podle něj bude obnovena.

Belalcázar vedl řadu expedic do severozápadních částí Jižní Ameriky a založil také město, z nějž se stala současná metropole Ekvádoru Quito. Misakové společně s příslušníky kmenů Pijao a Nasa vyrazili na protestní pochod, který končil na kopci Morro del Tulcán, kde od 30. let minulého století stála Belalcázarova socha.

Misakové uvádějí, že než jejich území napadli španělští konkvistadoři, na vrcholku kopce stál chrám, a také bylo na tomto místě pohřbeno mnoho jejich předků. Pokládají ho proto za své posvátné místo.

Kolumbijský konflikt

Sibiřští pastevci sobů objevili mumii medvěda z doby ledové. Zachovaly se měkké tkáně, nos i orgány

Číst článek

Zatímco v koloniálních dobách decimovali indiány v oblasti dnešní kolumbijské provincie Cauca španělští konkvistadoři, v posledních desetiletích se dostali do ohniska konfliktu mezi kolumbijskými povstalci a vládními jednotkami.

I po podpisu mírové dohody mezi levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie a vládou v roce 2016, jsou indiánské skupiny stále terčem útoků pravicových polovojenských skupin a povstaleckých odpadlíků, kteří s mírovou dohodou nesouhlasí.

Místní indiáni proto zorganizovali několik protestních pochodů s požadavkem, aby jejich území opustily vládní bezpečnostní síly, protože jejich přítomnost přitahuje útoky povstalců.

Stržení sochy konkvistadora je nicméně novou taktikou, kterou inspirovaly podobné akce v rámci protestů proti policejní brutalitě a rasové nerovnosti Black Lives Matter v USA a v Evropě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme