Kolumbijští povstalci kvůli koronaviru nabídli vládě příměří. ‚Teroristická organizace,‘ reagoval prezident

Poslední aktivní povstalecká skupina v Kolumbii, Vojsko národního osvobození (ELN), nabídla v úterý vládě tříměsíční bilaterální příměří kvůli pandemii covidu-19. Informovala o tom ve středu agentura AFP.

Bogotá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolumbijský prezident Iván Duque | Zdroj: Reuters

Od 6. března se v Kolumbii koronavirem nakazilo 124 tisíc lidí a více než 4300 z nich zemřelo.

„Pokud se dohodneme na oboustranném zastavení bojů, vznikne příznivé ovzduší pro humanitární úsilí, které bude vhodné i pro obnovení mírových rozhovorů mezi kolumbijskou vládou a ELN,“ uvedla skupina v prohlášení.

Kolumbijský prezident Iván Duque odpověděl na twitteru: „Naše vláda nikdy nezanedbá svou ústavní povinnost bojovat proti zločinu v celé naší zemi. ELN je teroristická organizace, která sužuje tuto zemi už po desetiletí,“ dodal.

Vláda a povstalci v Kolumbii podepsali novou mírovou dohodu, referendum už nebude

Číst článek

ELN považují za teroristickou Spojené státy i členské země EU. Povstalci před několika lety zahájili mírová jednání s tehdejším prezidentem Juanem Manuelem Santosem. Stávající prezident však další vyjednávání minulý rok přerušil kvůli bombovému útoku na policejní akademii v Bogotě, při kterém zemřelo 22 lidí.

Vojsko národního osvobození založila v roce 1964 skupina katolických kněží a aktivistů inspirovaných kubánskou revolucí. Podle AFP má nyní okolo 2300 bojovníků a je poslední partyzánskou skupinou v zemi poté, co Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) podepsaly v roce 2016 mírovou dohodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme