Kolumbie slaví osvobození rukojmích včetně Ingrid Betancourtové

Kolumbie přijímá gratulace za osvobození rukojmích z moci marxistických guerill FARC. Ve středu večer tamního času totiž speciální jednotky kolumbijské armády osvobodily patnáct rukojmí. Je mezi nimi také kolumbijská senátorka Ingrid Betancourtová, kterou povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie unesli před šesti lety uprostřed prezidentské kampaně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ingrid Betancourtová se svými dětmi | Zdroj: ČTK

Osvobození rukojmích je velkým úspěchem pro pravicového prezidenta Kolumbie Alvara Uribeho. Ten vděčí za svou popularitu právě tvrdému postupu vůči povstalcům. Kolumbijská armáda v březnu zabila dva velitele marxistických povstalců na hranicích s Ekvádorem.

Do Kolumbie celý den docházely gratulace z celého světa - především z Washingtonu nebo od francouzského prezidenta Sarkozyho. Ingrid Betancourtová je ve Francii velmi populární - vyrůstala tam a žije tam i její sestra a dvě děti z prvního manželství s francouzským diplomatem. V pátek tam Betancourtová odletí.

Osvobození rukojmích uvítal v oficiálním prohlášení i socialistický prezident Venezuely Hugo Chávez. Ten se pokoušel zprostředkovat jednání mezi FARC a kolumbijskou vládou. Bogota ale později Cháveze obvinila, že levicové partyzány ve skutečnosti podporoval.

Marika Táborská, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme