Kolumbijské volby vyhráli odpůrci mírové dohody s povstalci. Strana FARC úplně propadla

V kolumbijských parlamentních volbách vyhrály strany, které kritizují předloňskou mírovou dohodu s bývalou guerillou FARC. Největší úspěch podle agentury AFP zaznamenal pravicový Demokratický střed bývalého premiéra Álvara Uribeho.

Bogota Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý kolumbijský premiér Álvaro Uribe

Bývalý kolumbijský premiér Álvaro Uribe | Foto: Carlos Julio Martinez | Zdroj: Reuters

Právě Uribe patřil mezi nejtvrdší oponenty dohody s povstalci. V nedělním senátním klání získal téměř devět set tisíc hlasů.

12 tun kokainu za osm miliard korun. Kolumbijská policie zajistila rekordní množství drogy

Číst článek

Parlamentních voleb se poprvé účastnili bývalí povstalci z hnutí FARC. Jejich nová politická strana ale v hlasování zcela propadla. Volební zisky exrebelů se pohybovaly pod půl procentem hlasů.

Mírová smlouva mezi prezidentem Juanem Manuelem Santosem a rebely ukončila vleklou občanskou válku. Část Kolumbijců ale nedokáže zapomenout na násilí, kterého se povstalci dopouštěli.

Proto taky v referendu předloni návrh smlouvy odmítli. Konečnou verzi dohody pak nakonec schválil jen parlament.

Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme