Během operace proti povstalcům se v Kolumbii zřítil armádní vrtulník. Devět vojáků nehodu nepřežilo

Nejméně devět vojáků zemřelo a dalších šest bylo zraněno poté, co se v jihovýchodní Kolumbii během vojenské operace proti povstalcům zřítil armádní vrtulník. Podle agentury Reuters o tom ve středu informoval prezident Iván Duque s tím, že dva vojáci se stále pohřešují. Pád stroje prezident označil za nehodu.

Bogotá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda dříve sdělila, že na palubě vrtulníku bylo v době jeho pádu 17 vojáků | Foto: Luisa Gonzales | Zdroj: Reuters

„Bylo nalezeno devět těl,“ řekl Duque v televizním vystoupení. „Je to složitý okamžik. Jsme si vědomi hrdinství, které ukázali naši vojáci a policisté, aby nám přinesli klid v mysli,“ dodal.

Kolumbijští povstalci kvůli koronaviru nabídli vládě příměří. ‚Teroristická organizace,‘ reagoval prezident

Číst článek

Armáda dříve sdělila, že na palubě vrtulníku UH-60 Black Hawk bylo v době jeho pádu 17 vojáků, z nichž „šest bylo zraněno a dalších 11 zmizelo“. Později podle agentury DPA doplnila, že se stroj zřítil ve chvíli, kdy z něj vojáci slaňovali na zem.

Vrtulník byl nalezen v rameni řeky Inírida v jihovýchodní části země, kde operují povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), kteří odmítli složit zbraně po mírové dohodě s kolumbijskou vládou.

Podle vojenských činitelů se vojenská helikoptéra účastnila bojové operace proti rebelům v oblasti, která je známá také výrobou drog. Na místě bylo zahájeno vyšetřování okolností havárie.

Na 13 000 kolumbijských povstalců složilo zbraně na základě mírové dohody s vládou z roku 2016, někteří to ale již tehdy odmítli. Nyní se věnují zejména obchodu s drogami a ilegální těžbě kovů. Jejich počet se podle AFP odhaduje na zhruba 2000.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme