Kolumbijský kokain. Kdo převezme lukrativní byznys hnutí FARC?

Kokain desítky let financoval guerillovou válku levicových revolucionářů z hnutí FARC proti kolumbijské vládě. Mírová dohoda, kterou vláda s povstalci podepsala, ale teď slibuje konec víc než půlstoletého konfliktu a otázkou je, kdo převezme úspěšné podnikání, které povstalcům přinášelo do kasy miliardy dolarů. Letošní úroda koky má být navíc ještě větší než obvykle, píše o tom německý server Deutsche Welle.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drogy - kokain - pervitin - šňupání - šňupat

drogy - kokain - pervitin - šňupání - šňupat | Foto: CC BY-NC-SA 2.0, Elle Kay

„Kolumbie je plná koky. Předpokládám, že letošní úroda bude největší všech dob,“ popsal pro Deutsche Welle Gustavo Duncan, který vyučuje politologii na soukromé univerzitě v Medellínu.

Podle Organizace spojených národů se oblast, na které se v Kolumbii pěstuje koka, od roku 2013 do roku 2015 zdvojnásobila. Tomu pravděpodobně pomohl i fakt, že vláda v rámci mírových jednání s hnutím FARC upustila od leteckých postřiků koky rostlinnými toxiny.

Odhaduje se, že se zhruba 70 procent oblastí, kde se koka pěstuje, nachází v regionech ovládaných až doposud hnutím FARC. Existují ale také různé teorie o tom, jak hluboce jsou povstalci do obchodu s drogami vlastně zapojeni.

Vláda a povstalci v Kolumbii podepsali novou mírovou dohodu, referendum už nebude

Číst článek

Podle předchozího kolumbijského prezidenta Alvara Uribeho je sice FARC „největším drogovým kartelem na světě“, jediný zatím opravdu prokázaný fakt je ale podle Deutsche Welle to, že povstalci válku částečně financovali z peněz, které vybírali jako daně od pěstitelů koky.

Dokázat, zda se opravdu podíleli na výrobě kokainu nebo obchodování v zámoří, by mohly přesné informace o činnosti členů hnutí FARC. K jejich poskytnutí povstalce zavazuje právě mírová dohoda s kolumbijskou vládou. Bojovníci mají zároveň do léta složit zbraně.

Koka nezmizí

Kdo vyplní vakuum, které po odchodu FARC z hnutím kontrolovaných oblastí, vznikne, se nedá podle Duncana odhadnout, protože není jisté, jaký vliv další ozbrojené skupiny v Kolumbii mají.

„Právě teď není možné přesně odhadnout rozsah vlivu dalších ozbrojených skupin. Ale pokud někdo předpokládá, že ústup hnutí FARC znamená, že už se nebude zasazovat koka, je na omylu,“ řekl profesor politologie Deutsche Welle.

Že by miliardový obchod s kokainem z Kolumbie zmizel, nepředpokládá ani vedoucí úřadu OSN pro drogy a kriminalitu v Kolumbii Bo Mathiasen. „Organizovaný zločin je vždy o jeden krok napřed,“ řekl serveru.

Je ale optimističtější v tom, jakou roli v novém uspořádání sehrají kolumbijské bezpečnostní složky. Ty čítají přes půl milionu lidí a díky nim má podle Mathiasena země „obrovský potenciál obnovit kontrolu a právní stát v oblastech kontrolovaných hnutím FARC“.

Přibude vražd, kokain zlevní

Mathiasen a jeho lidé s bezpečnostními složkami úzce spolupracují. Podle nich by snaha různých skupin o získání kontroly nad úrodou koky mohla vést také k vyššímu počtu vražd v určitých oblastech. Vláda s tím podle Mathiasena počítá a snaží se proti podobnému scénáři bojovat.

Upozorňuje ale, že v porovnání s medellínským kartelem Pabla Escobara, jsou nové kartely mnohem skromnější – jejich obchodní model je být co nejtišší a diskrétní. Struktura kartelů navíc už není hierarchicky řazená, ale čím dál volnější: „Dopadnout je, je obtížnější.“

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu podporuje kolumbijské farmáře dlouhodobě tím, že jim poskytuje alternativu k pěstování koky, popsal Mathiasen. „Začít s prací můžeme až tehdy, když budou oblasti opravdu bezpečné. Největší výzva, kterou máme, je obnova bezpečí,“ uvedl.

I proto doufá, že s novou mírovou dohodou přijde brzy zlepšení. Na viditelné úspěchy a pokroky si ale budou muset všichni zřejmě ještě počkat. Mezi tím by se Evropa a Spojené státy podle Deutsche Welle měly připravit na „záplavu kokainem“. Podle Duncana ceny už teď klesají a evropské bezpečnostní složky zadržují na hranicích výrazně větší množství drogy.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme