Kolumbijský prezident převzal Nobelovu cenu za mír. Je to jako dar z nebes, řekl

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos převzal v norském Oslu Nobelovu cenu za mír, kterou získal za ukončení přes půl století trvající občanské války. Podle něj i cena přispěla k tomu, že se podařilo uzavřít mírovou dohodu mezi vládou a povstaleckými Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juan Manuel Santos s Nobelovou cenou za mír | Zdroj: Reuters

„Nobelova cena za mír je jako dar z nebes. Hodně nás hnala k úspěšnému uzavření druhé, upravené dohody. Vnímali to tak i Kolumbijci, kteří ještě víc usilovali o dosažení míru,“ prohlásil Santos v rozhovoru pro BBC ještě předtím, než cenu převzal.

Zástupci FARC s ním sice do Evropy nepřiletěli, ale prezident o nich prohlásil, že „budou přítomni v srdci a duši“.

Peníze za Nobelovu cenu míru budou pomáhat. Kolumbijský prezident Santos je věnuje obětem války

Číst článek

Radikálně levicové hnutí FARC, které má v současnosti zhruba sedm tisíc členů, založil v roce 1964 Manuel Marulanda, zvaný Tirofijo, tedy Přesná rána. Vedl je až do své smrti v březnu 2008. Tehdy mělo hnutí asi šestnáct tisíc členů a ovládalo zhruba třetinu Kolumbie, zejména jih země. Finance získávalo z obchodu s drogami a prostřednictvím únosů a vydírání.

Více než padesát let trvající občanská válka si vyžádala životy čtvrt milionu lidí. Dohodě mezi povstalci a kolumbijskou vládou předcházela čtyřletá jednání v Havaně.

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme