Komando indické armády převzalo kontrolu nad hotelem Oberoi v Bombaji

Komando indické armády dnes po dlouhém obléhání převzalo kontrolu nad hotelem Oberoi v Bombaji. Téměř stovku hostů evakuovalo. Při bojích o hotel zemřeli i dva teroristé. Střelba se naopak stále ozývá z hotelu Tádžmahal. V Bombaji už více než 40 hodin panuje nepřehledná situace. Od středeční série teroristických útoků zemřelo nejméně 150 lidí a 320 je zraněných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hotel Tádžmahal v Bombaji

hotel Tádžmahal v Bombaji | Zdroj: ČTK

Policie zatím zatkla devět mužů, které z útoků podezřívá; dalších sedm údajných teroristů bylo zabito. Indická média tvrdí, že nejméně tři ze zatčených mužů patří k militantní islamistické skupině Laškare tajjaba, která má základnu v Pákistánu.

Situaci v Bombaji Radiožurnálu ráno popsal český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček. "V těchto chvílích dochází k evakuaci hotelu Trident, ze kterého vychází asi stovka cizinců. Překvapivě vypadají ve velmi dobrém stavu - na to, že byli v hotelu skoro dva dny. Odcházejí se svými zavazadly, což je nejlepší indikace toho, že se situace v hotelu Trident velmi uklidnila a že měli čas si i zabalit své věci."

"Nicméně hotel Trident je spojen s hotelem Oberoi, kde nadále probíhají boje s teroristy. Nemáme žádnou informaci, že by mezi rukojmími byl nějaký občan České republiky," řekl ráno velvyslanec Kmoníček. Dopoledne našeho času pak bezpečnostní síly dostaly hotel Oberoi pod svou kontrolu.

Šéf indického zásahového komanda popisuje vtrhnutí do hotelu takto: "Nezaznamenali jsme žádný pohyb ani střílení. Vstoupili jsme a uviděli jsme na zemi ležet několik desítek těl. Pak také tašky a ruksaky, ve kterých bylo mimo jiné jídlo, výbušniny a peníze, zejména dolary. Byly tam také nějaké osobní doklady a kreditní karty - vše jsme vzali s sebou."

Dvanáct až patnáct těl našli příslušníci protiteroristického komanda také v jednom z pokojů hotelu Tádžmahal. V celém hotelu je údajně až 50 mrtvých - uvádí agentura Reuters, která cituje jednoho z příslušníků komanda.

Operace zvláštních jednotek údajně skončily také v budově židovského centra, kde ozbrojenci zadržovali nejméně šest Izraelců. Bombajský policejní šéf ale informace místních televizí, že by zásah byl u konce, popřel.

Středeční atentáty v Bombaji patří k největším teroristickým útokům v jižní Asii. Mezi mrtvými je nejméně 6 cizinců, identifikováni byli Australan, Japonec, Ital, Brit a Němec.

K útokům se přihlásila dosud málo známá organizace Dekánští mudžahedíni, údajně napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Podle indických úřadů rozsah a organizovanost celé akce napovídá tomu, že teroristé měli základnu v sousedním Pákistánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útocích v Bombaji jsme v Ranním Radiožurnálu hovořili s mluvčím BIS Janem Šubrtem

Američané nabízejí pomoc s vyšetřováním útoků

Při atentátech v Indii byli zraněni tři Američané. To je méně, než se úřady Spojených států obávaly. O situaci nicméně jednala dva dny Národní rada bezpečnosti. Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová informovala prezidenta Bushe v Camp Davidu, kam odletěl s manželkou Laurou na svátky Díkůvzdání.

Americký prezident nabídl podle prohlášení Bílého domu Indii podporu a vyjádřil soustrast nad osudem obětí. Američtí experti budou na vyšetřování útoku spolupracovat s indickými úřady.

Marika Táborská, Vít Pohanka, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme