Komentáře o výročí stavby berlínské zdi a o odchodu Bushova poradce

Výročí stavby berlínské zdi a odchod prezidentova poradce Karla Rova z Bílého domu - to jsou témata komentářů zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Německý tisk komentuje výročí zahájení stavby berlínské zdi. A připomíná hlavně to, že země stále zůstává pomyslně rozdělena na západ a východ. Dosud se nepodařilo vyrovnat ekonomické rozdíly v těchto oblastech. Nepomohli ani velké investice. Deník Die Welt k tomu ale dodává, že se Německo dokázalo vyrovnat s komunistickou minulostí. Autor komentáře píše: "Obyvatelé východní části země sice stále podporují levicové strany, ty ale nenavazují na politiku bývalého "Východního Německa". Komunistickou stranu, která v této zemi vládla, hned po pádu berlínské zdi odsoudili," připomíná Die Welt.

Jiné deníky v Německu rozebírají zprávu o tom, že členové bývalé tajné policie Stasi měli rozkaz střílet do všech lidí, kteří se snažili utéct na západ - a to včetně dětí. Dokazuje to nedávno zveřejněný dokument.

Komentátor deníku Süddeutsche Zeitung v této souvislosti píše, že rozkaz střílet do lidí je něčím ohavným, ale nikoli novým. V žádném z případů, kdy na lavici obžalovaných usedli bývalí funkcionáři nebo vojáci NDR, neměl soudce o existenci takového rozkazu žádnou pochybnost. Žádný z obviněných taky z důvodu pochybností o obsahu takového příkazu neušel trestu nebo nedostal pouhou podmínku, připomíná německý deník. Podle něj to znamená, že právně nemá dokument, který se právě teď vynořil, žádný význam. Je ale důležité, že případ politicky obrací pozornost zpátky k "hrubému jádru" východoněmeckého režimu. Jde tady o existenci památníků obětem Stasi a různých institucí, které se perou o státní podporu.

Podstata zločinnosti vlády NDR se znovu objevovat nemusí. Ta byla dostatečně odhalena ve stovkách soudních procesů. Podle Süddeutsche Zeitung není důležité, jestli forma brutálního příkazu byla ústní nebo písemná. Jeho obsah byl a je známý. Deník taky chválí německou justici za to, že jasně ukázala existenci "pachatelů od stolu" a že při vyrovnávání se s totalitní minulostí NDR neselhala. Samozřejmě, že by naše justice působila ještě důvěryhodněji, kdyby bývala po druhé světové válce stejně důkladně postupovala taky proti nacistickým zločincům. Je ale dobře, že svému selhání nezůstala věrná, uzavírá Süddeutsche Zeitung.

Komentátory ve světě zaujala také zpráva, že z Bílého domu odchází poradce amerického prezidenta - Karl Rove. Třeba britské Timesy nadepsaly článek slovy: "Mozek George Bushe odchází!", americký list USA Today zase vybral titulek "Šedá eminence Bílého domu dostala mat!".

Podle oficiálního vyjádření se chce Karl Rove věnovat rodině. Deník New York Times ale připomíná spekulace o tom, že odchod Karla Rovea souvisí s případem vysokého úředníka Bílého domu Libbyho. Deník v komentáři píše: "Libby stráví dva a půl roku za mřížemi. Trest dostal za to, že lhal při vyšetřování úniku informací týkajících se agentky CIA. Do případu byl zapletený i Karl Rove, policisté ho vyšetřovali. Kdyby státní zástupce vznesl obžalobu, mohl se Rove obhájit před soudem. Takto musí počítat se spekulacemi," konstatuje list New York Times.

Všichni komentářoři ale nejsou tak kritičtí. Mnoho z nich také připomíná, že Rove opakovaně ukázal, co umí. Připomínají například, že Karl Rove vytvořil strategii pro čtyři úspěšné volební kampaně Republikánů . Získal si tak přezdívku Architekt. Deník USA Today proto svůj komentář uzavírá konstatováním, že Karl Rove bude Republikánům chybět.

Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme