Komentáře tisku se věnují papežovým výrokům o islámu

Deníky ve světě i dnes komentují jedno náboženské téma - hodnotí projev papeže na univerzitě v Regensburgu, který vyvolal ostré reakce části muslimského světa. Papež Benedikt XVI. se za výroky omluvil, některým muslimům však taková omluva nestačí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ve Francii je důsledkům projevu papeže věnována velká pozornost i vzhledem k tomu, že v zemi žije početná muslimská populace. List Le Figaro si všímá toho, že se papež oficiálně neomluvil, vyjádřil pouze lítost nad tím, že si muslimové jeho slova špatně vyložili.

Ale část muslimského světa považuje papežovu omluvu za krok správným směrem. Prezident francouzské muslimské rady Dalil Boubakeur soudí, že ji lze považovat za snahu o smíření, muslimské bratrstvo v Egyptě však je opačného názoru a tvrdí, že se papež musí omluvit osobně, píše Le Figaro.

Benedikt XVI. nemá v úmyslu vést dialog ve stylu svého předchůdce, zastánce společných modliteb, domnívá se Le Monde. Lépe si uvědomuje slepé uličky, nemožnost dialogu v teologické rovině a přetrvávání praktik, které nenarážejí na žádnou reflexi, jako je například zákaz provozování jakéhokoliv menšinového kultu v některých zemích, píše Le Monde. Všímá si také toho, že od aféry s karikaturami Mohameda byli v Turecku zavražděni tři kněží a v Pákistánu nebo v Nigérii se zapalují kostely.

Podle deníku Arab News se Jan Pavel II. spíše zabýval vztahy mezi východem a západem či globálními konflikty. Současný papež svým projevem naznačil, že se chce v mnohem větší míře zabývat islámem, myslí si saudsko-arabský list.

Americký deník New York Times dnes podrobuje ve svém komentáři ostré kritice způsob jednání prezidenta George Bushe, který pohrozil zastavením výslechu teroristů, pokud Kongres neschválí příslušný zákon. Musíme si znovu povšimnout toho, že Bush jedná tak, jako by debatu nikdy nevedly dvě strany. Už si ani nepamatujeme, kolikrát řekl, že si Američané musí vybrat mezi ochranou země přesně tak, jak chce on, či ochranou žádnou. Zřejmě je hluboce přesvědčen o tom, že pod jeho vedením je Amerika vždy v právu a nemusí ctít zákony. Jako by si vůbec neuvědomoval, že právě zákony činí národ velkým, komentuje New York Times.

Obyvatelé Berlína a spolkové země Mecklenbursko-Přední Pomořansko volili své regionální zastupitele. V obou volbách zvítězila sociální demokracie, ale v Mecklenbursku-Pomořansku se do zemského parlamentu dostanou neonacisté, konkrétně krajně pravicová NPD - Národně demokratická strana Německa. Dostala téměř 7,5 procenta hlasů.

Vztahy v Meklenbursku jsou takové, že ho nemůžeme bez červenání považovat za civilizovaný národ. Tato 140 let stará věta historika Heinricha von Treitschke se opět stává pravdivou, komentuje německý list Süddeutsche Zeitung. Mohlo to snad dopadnout s NPD hůře? Už tak je to dost mizerné.

Ve své době byla citovaná věta odrazem faktu, že v Meklenbursku panoval bezuzdný absolutismus bez parlamentního zastoupení - situace, která neměla v tehdejším Německu obdoby. Dnes se tato věta dá připsat parlamentnímu nástupu NPD v zemi, ve které se nacismus etabloval jako každodenní kulisa. Tato skutečnost bohužel obdobu v dnešním Německu má, konstatuje Süddeutsche Zeitung. Neonacistická NPD už je s více než devíti procenty v zemském sněmu v Sasku a v Braniborském parlamentu zasedla pravicově extrémistická DVU, připomíná list.

Martin Hromádka, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme