Komerční duch křesťanských Vánoc panuje i v muslimském Egyptě

Vánoční atmosféra na vás v těchto dnech dýchne i v tak nepravděpodobných zemích jako je například Egypt. Většina Egypťanů jsou přitom muslimové a zdejší křesťanská menšina je pravoslavná, takže své Vánoce slaví až šestého ledna. Přesto se na ulicích prodávají vánoční stromky, v dárkových obchodech vánoční ozdoby i betlémy a v pouličních výkladech blikají Santa Klausové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční rekvizity ve výkladu obchodu v káhirské čtvrti Heliopolis

Vánoční rekvizity ve výkladu obchodu v káhirské čtvrti Heliopolis | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Tohle jsou túje a mám taky dovážené stromky z Holandska," nabízí prodavač před květinářstvím v jedné z lepších káhirských čtvrtí.

Túje v květináči kupují Egypťané jako vánoční stromky nejvíc. Prodavač má ale v protějším domě schované lepší zboží: krásnou živou jedličku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadají Vánoce v Egyptě, zjišťoval zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpán Macháček

„Tahle už je prodaná. Stála 1400 liber," dodává prodavač. Čtyři tisíce korun za vánoční stromeček není právě málo, jenže v Egyptě smrky ani jedle prostě nerostou.

„Dřív tady Vánoce nikdo neznal, ale už tak dvacet let je slavíme všichni. Podívej, třeba v tomhle domě: v prvním patře bydlí muslimská rodina a nad nimi křesťanská. Dobře se znají, a tak oslavují i Vánoce všichni stejně," dodává prodavač.

Může se zdát divné, že muslimové jen tak oslavují křesťanský svátek narození Ježíše Krista.Odpověď na tento paradox může znát islámský duchovní v malé mešitě v jedné lidové čtvrti.

Z tlampače na domě zní do ulice hlas imáma, který právě vede modlitbu. Zvenku ani není poznat, že jde o mešitu - je to přízemí obyčejného obytného domu.

Komerční stránku Vánoc prožívají Egypťané bez rozdílu náboženství | Foto: Štěpán Macháček

Vousatý šejch s brýlemi je velmi sdílný a v otázce Vánoc má jasno. „Vánoce, o kterých mluvíš, Svátek matek, Svátek otců, svatý Valentin, to rozhodně nejsou naše svátky,“ říká zahraničnímu zpravodajovi Českého rozhlasu Štěpánovi Macháčkovi a pokračuje opovržlivým tónem:

„Muslimové mají jen dva: malý svátek na konci ramadánu a velký svátek po pouti do Mekky. Ti, kdo v Egyptě slaví Vánoce, to jsou křesťané, židé a jim podobní, i když se třeba považují za muslimy."

Fakt, že muslim prodává vánoční stromečky, odmítá.

„To nejsou naši lidé. Tihle by prodali i svou matku! Dělají to pro byznys, ani nevědí, co to Vánoce jsou. Hlavně aby něco vydělali.“

Poměrně ortodoxní šejch tedy pro muslimy slavící Vánoce moc pochopení neměl. Jiní islámští duchovní jsou často shovívavější. Podle všeho ale Vánoce znamenají pro Egypťany především vítání nového roku. O náboženském původu svátků většinou nepřemýšlejí.

A šejchova slova o pouhém byznysu, spojeném s Vánocemi, potvrzuje i sám muslimský prodavač vánočních stromků.

„V lednu po Vánocích to tu sklidím. Ale pak přijde svatý Valentýn, pak Svátek matek, takže pořád budou kšefty," směje se prodavač.

V obchůdku nabízejí různé podoby Santa Clause i jesličky, z televizní obrazovky přitom zní verše z Koránu | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme